BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Další vyhrocení vzájemných vztahů. Trump zveřejnil snímek údajného nezdařeného startu rakety v Íránu

Írán v sobotu ukázal novinářům satelit Nahíd 1, aby popřel zprávy o nezdařeném pokusu vyslat jej na oběžnou dráhu. Na íránské základně ve vesmírném centru imáma Chomejního tento týden vybuchla raketa a americký prezident Donald Trump v pátek na twitteru zveřejnil snímek, který údajně tuto explozi zachycuje. Pokud by zprávy o nezdařeném pokusu startu rakety byly pravdivé, šlo by v Íránu letos už o třetí takový případ.

Teherán/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters napsala, že detaily o čtvrteční explozi nejsou stále jasné. Íránský ministr komunikačních technologií Džavád Azarí Džahromí vzal novináře do teheránského vesmírného výzkumného střediska a ukázal jim neporušený satelit Nahíd 1.

Předtím na twitter umístil snímek, na němž stojí před tímto zařízením a v popisku určeném Trumpovi píše: „Já a Nahíd 1 nyní, dobré ráno Donalde Trumpe!“

Me & Nahid I right now, Good Morning Donald Trump!

05:21 – 31. 08. 2019

382 4761

Prezident v pátek na twitteru zveřejnil fotografii, která podle něj zachycuje „katastrofickou nehodu“ na odpalovací rampě vesmírného střediska v severoíránské provincii Semnán a nosnou raketou Safír.

„Spojené státy nemají žádný podíl na této katastrofické nehodě, která se stala při přípravě startu rakety Safír na íránské odpalovací základně v Semnánu. Přeji Íránu vše nejlepší a štěstí při objasňování toho, co se stalo,“ napsal ke snímku Trump.

The United States of America was not involved in the catastrophic accident during final launch preparations for the Safir SLV Launch at Semnan Launch Site One in Iran. I wish Iran best wishes and good luck in determining what happened at Site One.

19:44 – 30. 08. 2019

17732 61497

Džahromí se snažil svým tweetem popřít zprávy některých médií, podle nichž šlo o letošní třetí nezdařený pokus při startu nosné rakety se satelitem.

„Satelitu Nahíd 1 se opravdu daří dobře, je v laboratoři a novináři se mohou přijít podívat,“ napsal ministr. Podle íránské agentury IRNA také řekl, že netuší, co se stalo ve středisku v Semnánu, a že by to měl objasnit ministr obrany, který za toto pracoviště odpovídá.

Agentura AP píše k třetímu incidentu v íránském vesmírném středisku, že vyvolává podezření ze sabotáže ve vesmírném programu Íránu. USA v minulosti tento program kritizovaly s tím, že se za pokusy umístit satelity na oběžnou dráhu skrývají testy moderních balistických raket.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme