Napětí mezi USA a Íránem roste. Teherán oznámil, že přestane plnit některé závazky z jaderné dohody

Írán oznámil, že přestane plnit některé závazky z jaderné dohody z roku 2015. Zástupce ostatních signatářských států o tom informovali velvyslanci v jednotlivých zemích. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo také neplánovaně a v rychlosti navštívil Irák, kde varoval před vlivem Teheránu. Zrušil kvůli tomu dokonce svou cestu do Berlína.

Tento článek je více než rok starý.

Írán (Aktualizováno: 10:56 8. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl, že Írán odolá americkým sankcím

Prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl, že Írán odolá americkým sankcím | Foto: Vahid Salemi | Zdroj: ČTK/AP

Dopis prezidenta Hasana Rúháního byl rozeslán ambasadorům států, které se dohody stále drží. Tyto země se snaží dohodu zachránit navzdory tomu, že Spojené státy od ní loni odstoupily.

USA vyslaly k Íránu letadlovou loď. ‚Jde o reakci na znepokojující náznaky a varování,‘ tvrdí ministr

Číst článek

Před několika dny přitom vyslala americká armáda do oblasti Perského zálivu letadlovou loď Abraham Lincoln a strategické bombardéry B-52 s tím, že reaguje na „četné znepokojující a eskalující náznaky a varování“. 

Ministr zahraničí Mike Pompeo se v Bagdádu setkal jak s premiérem Ádilem Abdul Mahdím, tak s prezidentem Barhamem Sálihem, a podle jeho slov vysvětlil, proč USA vyslaly do oblasti perského zálivu zbraně, že mají obavy z akutních íránských hrozeb a hlavně, že mají obavy o bezpečnost svých lidí v Iráku. 

V Iráku zůstávají i po porážce Islámského státu tisíce amerických vojáků. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je to proto, aby hlídali a monitorovali právě chování sousedního Íránu.

„Podle všeho to vypadá, že USA dostaly nějaké informace, že se chystá útok právě na americké vojáky v Iráku. Útok, který nemusí nutně zorganizovat přímo Írán, ale může ho podniknout některá ze iráckých šíitských milic, které jsou podporované a vyzbrojované Íránem,“ vysvětlil blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Štěpán Macháček.

Očekávaný krok

Krok Teheránu se nějakou dobu očekával a v úterý o něm už předem informovala íránská média. Rúhání ve svém dopise velvyslancům naplnil i předpoklad, že oznámí obnovení části jaderného programu své země.

Podle tiskových agentur prezident sdělil, že Írán si bude ponechávat přebytek obohaceného uranu a nebude ho prodávat, jak ho k tomu zavazovala dohoda z roku 2015. Napsal rovněž, že země bude pokračovat ve vyšším obohacování uranu, pokud nebudou do 60 dnů dojednány podmínky nové jaderné dohody.

Před několika dny vyslala americká armáda do oblasti Perského zálivu letadlovou loď Abraham Lincoln a strategické bombardéry B-52. Washington přitom nejasně mluví o reakci na íránské hrozby.

Rusko: Diplomatické poselství

Rusko rozhodnutí Teheránu nepovažuje za definitivní krach jaderné dohody. Předseda zahraničního výboru ruského senátu Konstantin Kosašov na sociálních sítích napsal, že rozhodnutí pozastavit některé body jaderné dohody není jejím definitivním krachem, ale diplomatickým poselstvím. 

Místopředseda téhož výboru Vladimír Džabarov uvedl, že Írán se tímto krokem jen pokouší hájit své zájmy, protože USA svými sankcemi tuto zemi dostaly do kouta. Senátor Džabarov dodal, že Moskva vývoj pozorně sleduje a je v nepřetržitém kontaktu s íránskou stranou. Rúhání o svém rozhodnutí informoval ruské velvyslanectví v Teheránu mezi prvními. 

Štěpán Macháček, tec, mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme