‚Strůjce byl identifikován.’ Írán odhalil muže, který údajně stál za sabotáží v jaderném zařízení

Írán identifikoval muže, který údajně stál za nedávnou sabotáží v jaderném zařízení v íránském Natanzu. Uvedla to v sobotu íránská státní televize. Podezřelý podle televize z Íránu uprchl.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsah škod, které sabotáž minulou neděli způsobila, zatím není jasný, napsala agentura AP. Televize hovořila o výbuchu, který v závodě na obohacování uranu poškodil centrifugy. Íránské úřady incident v Natanzu již dříve označily za teroristický útok, za kterým podle nich stojí Izrael.

Analytik: Útok na jaderné zařízení Íránu ukazuje sílu Izraele. ‚Přestřelky‘ ale ohrožují dohodu se Západem

Číst článek

„Rezá Karímí, strůjce této sabotáže, byl identifikován,“ uvedla televize. Ukázala rovněž fotografii údajného pachatele umístěnou na červené kartě, která nesla nápis „Interpol Wanted (hledaný Interpolem)“. „Podnikají se kroky potřebné k jeho zadržení a návratu do země legální cestou,“ upozornila.

Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí v pátek potvrdil, že Írán začal produkovat uran obohacený na 60 procent. Jde o další a zásadní porušení jaderné dohody, kterou země v roce 2015 uzavřela se světovými mocnostmi.

Írán a globální mocnosti se nyní dohodu snaží zachránit prostřednictvím rozhovorů ve Vídni, píše agentura Reuters.

Dohodu, která má Teheránu zabránit ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Íránem v roce 2015 USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Bývalý americký prezident Donald Trump ji ale před třemi lety vypověděl a obnovil proti Íránu sankce. Teherán pak začal smlouvu porušovat. Írán ale trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme