Nikdy nebudeme usilovat o jadernou zbraň, řekl íránský ministr zahraničí

Írán nikdy nebude usilovat o získání jaderné zbraně. Podle íránské agentury IRIB to v úterý řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Poukázal přitom na to, že v minulosti jaderné zbraně použily Spojené státy.

Ženeva/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že Írán o jaderné zbraně usilovat nebude. | Zdroj: Reuters

Zaríf se rovněž pozastavil nad nedávným výrokem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že na poslední chvíli odvolal odvetné údery na íránské cíle, když se dozvěděl, že by o život přišlo 150 lidí. „Vážně jste měl obavy kvůli 150 lidem? Kolik lidí jste zabili jadernou zbraní? Kolik generací bylo těmito zbraněmi vyhlazeno?“ uvedl Zaríf. „Jsme to my, kteří kvůli našemu náboženskému přesvědčení nikdy nebudeme usilovat o jadernou zbraň,“ prohlásil.

Ostrá slova mezi USA a Íránem. Bolton mluví o zákeřném chování, Rúhání označil Bílý dům za retardovaný

Číst článek

Americký vyslanec pro odzbrojení Robert Wood mezitím na konferenci o odzbrojení v Ženevě řekl, že Spojené státy hodlají i nadále vyvíjet na Írán maximální tlak, dokud Teherán nezmění své chování. Podle agentury Reuters přitom nevyloučil uvalení dalších sankcí.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Reakce na sestřelený letoun

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení dalších protiíránských sankcí, které se týkají také íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího. Jde o reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem.

Teherán tvrdí, že ho sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami. Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý nové americké sankce proti Íránu nazval znakem zoufalství a Bílý dům označil za mentálně retardovaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme