Zadrželi jsme 17 špionů CIA, tvrdí Írán. Některé z nich podle tamních médií odsoudil k trestu smrti

Írán tvrdí, že zadržel 17 špionů americké CIA. S odvoláním na tamní média o tom informuje agentura Reuters. Íránská polooficiální agentura Fars s odkazem na představitele místního ministerstva pro zpravodajské služby uvedla, že někteří ze zatčených byli odsouzeni k smrti.

Teherán (Aktualizováno: 9:30 22. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii. | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Reuters s odvoláním na íránská média uvádí, že podezřelí byli zadrženi během íránského kalendářního roku, který skončil v březnu 2019.

Teherán koncem června popravil bývalého zaměstnance letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA. V jeho bytě se podle tvrzení médií našly kompromitující dokumenty a špionážní vybavení.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a na 444 dní zadrželi jako rukojmí 52 Američanů.

Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě více vyostřily loni, když Spojené státy odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a znovu proti islámské republice zavedly sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme