Američané kladou Íránu dvanáct požadavků. ‚Starejte se o sebe,‘ vzkázal Teherán

Přistoupíte na naše podmínky a budete z toho těžit, anebo vás ekonomicky zničíme - takový vzkaz poslal nový americký ministr zahraničí směrem k Íránu, se kterým Spojené státy a jejich spojenci uzavřeli v roce 2015 dohodu o zmrazení jaderného programu. Prezident Donald Trump ji ale tak dlouho kritizoval jako slabou a neúčinnou, až od ní před dvěma týdny odstoupil. Teherán do Washingtonu vzkázal, že Američané o něm nemají právo rozhodovat.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálých zpravodajů Washington/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Mike Pompeo si svůj první větší projev v ministerské funkci vychutnával, podmínky totiž Íránu kladl v sále plném příznivců současné vlády na půdě Heritage Foundation, instituce prosazující konzervativní hodnoty.

Pompeův Plán B

Takzvaný plán B, který definuje americký přístup k Íránu namísto opuštěné vícestranné dohody z roku 2015, obsahuje dvanáct požadavků.

Po Číně podpořilo dohodu o íránském jaderném programu i Rusko

Číst článek

Ty základní, které Pompeo vyjmenoval, se pochopitelně týkají zastavení íránského jaderného programu. K tomu americká vláda přidává ještě další - chce po íránském režimu, aby se stáhl z konfliktů v Sýrii i Jemenu nebo aby přestal s hrozbami Izraeli.

Naopak americká vláda hrozí Íránu sankcemi - podle ministra zahraničí těmi nejtvrdšími v historii. Přesně ve znamení klasické metody cukru a biče nabízí nejen uvolnění sankcí, ale i další pomoc, pokud by Írán kurz své politiky opravdu naprosto změnil.

Podle Eliota Engela má ale celý tenhle ambiciózní plán jeden podstatný háček. Šéf demokratické menšiny v zahraničněpolitickém výboru americké Sněmovny reprezentantů upozorňuje, že Spojené státy odstoupením od jaderné dohody naštvaly spojence, dostaly se od izolace a jejich vyjednávací pozice vůči Íránu je teď tím pádem podle Eliota slabší.

'Washington znovu chybuje'

Na požadavky amerického ministra zahraničních věcí už reagoval i sám Írán. Spojené státy podle prezidenta Hasana Rúháního nemají právo rozhodovat o budoucnosti Íránu.

Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf uvedl, že se Washington vrací ke svým minulým chybám. Írán podle něj se svými partnery upravuje jadernou dohodu tak, aby fungovala i po odchodu Spojených států.

Nové americké sankce a požadavky vůči Íránu ale řada blízkovýchodních zemí vítá. „Podle nás je to správná politika. Je to jediná politika, která zaručí mír na Blízkém východě a v naší oblasti. Vyzýváme všechny země, aby následovaly americký příklad. Írán je agresivní síla,“ prohlásil izraelský premiér Benjamin Natanjahu.

Americké uvalení sankcí na Írán chválí i Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Anvar Gargaš uvedl, že jedině jednotný postup zamezí íránským výbojům a expanzionismu.

Jan Kaliba, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme