USA zruší výjimky ze sankcí vůči Íránu, oznámil ministr Pompeo a obvinil režim z jaderného vydírání

Spojené státy zruší téměř všechny výjimky ze sankcí týkajících se Íránu, uvedla agentura AP. Výjimky dosud umožňovaly ruským, evropským a čínským firmám pokračovat v práci v íránských civilních jaderných zařízeních, aniž by jim za to hrozil postih ze strany USA.

Tento článek je více než rok starý.

Washington D.C. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

„Íránský režim pokračuje ve své jaderné hře s ohněm a nadále rozšiřuje své citlivé aktivity,“ uvedl ve svém prohlášení americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Írán obvinil z „jaderného vydírání“ a dodal, že chování země „povede ke zvýšenému tlaku na Írán a k další izolaci režimu od mezinárodního společenství“.

Sankce i nedůvěra lidí hatí boj Íránu s koronavirem. Nejčernější vize hovoří o 3,5 milionu obětí

Číst článek

Nové sankce

Jak šéf americké diplomacie rovněž zmínil, Washington nově uvalil sankce na dva představitele íránské organizace pro atomovou energii, kteří jsou zapojeni do vývoje a výroby odstředivek používaných k obohacování uranu.

Výjimky týkající se spolupráce v jaderné oblasti byly naposledy obnoveny na konci března a měly vypršet na konci května. Oznámení o ukončení platnosti výjimek znamená, že nyní mají zahraniční společnosti 60 dní na to, aby své operace v íránských zařízeních ukončily.

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy se zvyšuje od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 mezi Teheránem a šesti mocnostmi a opět zavedl proti islámské republice sankce, jež mají devastující dopad na její ekonomiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme