Rúháního varování pro USA: Írán nedopustí, aby někdo narušil jeho hranice

Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli varoval, že jeho země nedopustí, aby někdo narušil její hranice. Přítomnost cizích vojáků v Perském zálivu podle něho vytváří nejistotu jak pro region, tak pro jeho ropný průmysl. Rúhání to řekl v televizním projevu k výročí začátku války Íránu s Irákem z let 1980 až 1988. Washington ujistil, že nestojí o válku s Teheránem.

Teherán (Aktualizováno: 16:42 22. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: Reuters

Spojené státy v pátek oznámily, že do Saúdské Arábie, která je rivalem Íránu v regionu, vyšlou své vojáky.

Mise bude zaměřená především na protivzdušnou obranu po útocích na saúdskoarabská ropná zařízení z minulého týdne. Rijád i Washington z nich podezřívají Teherán, který to však odmítá.

Dohra útoků na ropná zařízení. Spojené státy vyšlou vojáky do Saúdské Arábie k posílení její obrany

Číst článek

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v rozhovoru pro televizi Fox News řekl, že Spojené státy se snaží vyhnout válce s Íránem a že dodateční vojáci, které Washington do oblasti Perského zálivu vysílá, jsou „pro odstrašení a obranu“. Je ale přesvědčený, že pokud se tato opatření minou účinkem, prezident Donald Trump „bude jednat“, což je podle něho íránskému vedení jasné.

Vojenská odveta

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr v sobotu řekl, že pokud vyšetřování potvrdí, že za incidentem stojí Írán, bude to Saúdská Arábie považovat za událost postačující k vyhlášení války.

„Pokud budou pokračovat tímto způsobem, pak riskují možnost vojenské odvety,“ upozornil Džubajr v rozhovoru pro americkou televizi CNN.

Rúhání v neděli také oznámil, že jeho země na půdě OSN během zasedání Valného shromáždění představí mírový plán pro oblast Perského zálivu.

Macron chce zjistit, kdo stojí za útokem na ropná zařízení. Vysílá do Saúdské Arábie vyšetřovatele

Číst článek

Prezident Trump novinářům řekl, že nemá v plánu se setkat s íránskými představiteli během jednání Valného shromáždění. Spojené státy vydaly víza na tuto událost Rúhánímu a ministru zahraničí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi.

Na různých místech Íránu se v atmosféře zvýšeného napětí mezi Teheránem a Washingtonem konají vojenské přehlídky k výročí íránsko-iráckého válečného konfliktu.

Státní televize odvysílala záběry raket dlouhého doletu či rychlých útočných člunů a ukázala také, jak z plavidla slaňují příslušníci námořních jednotek íránských revolučních gard. Ti se svými čluny podle Američanů často úmyslně komplikují lodní dopravu v Perském zálivu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme