USA jednají s Íránem o omezení jaderného programu. Na výměně vězňů se nedohodly, tvrdí Washington

Spojené státy popřely, že by se s Íránem blížily dohodě o výměně vězňů. Informovaly o tom v reakci na oznámení íránského ministra zahraničí, který o víkendu řekl, že je taková možnost na spadnutí. Země společně v té době sice vedly jednání, nicméně o obnově dohody o omezení íránského jaderného programu. Dohoda ale řeší i řadu dalších problémů, včetně používání íránských zbraní při ruských útocích na Ukrajinu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka a symbol radioaktivity (ilustrační fotografie)

Spojené státy jednaly s Íránem i o omezení íránského jaderného programu (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„V posledních dnech jsme dosáhli dohody. Pokud na americké straně půjde všechno dobře, myslím, že v blízké budoucnosti budeme svědky výměny vězňů. Pro nás je to výhradně humanitární záležitost,“ řekl pro perskou redakci BBC íránský ministr zahraničí Hosejn Amír-Abdoláhián ohledně dohody se Spojenými státy.

Rozsudek smrti nad švédsko-íránským disidentem platí. Rozhodl o tom nejvyšší soud

Číst článek

Íránský ministr také zdůraznil, že jeho zemi jde při jednáních výhradně o uvolnění amerických sankcí.

Detaily zmíněné dohody zatím server iROZHLAS.cz ani Radiožurnál nezná. Informace pochází z diplomatických zdrojů agentury Reuters a katarské stanice al-Jazeera. Podle nich by měl Teherán propustit tři Íránce s americkým občanstvím vězněné nebo odsouzené v Íránu za špionáž.

Americká strana má podle zdrojů Reuters naopak propustit blíže neurčený počet Íránců vězněných ve Spojených státech. Hlavně by ale měla odblokovat íránské peníze v hodnotě sedmi miliard dolarů zmražené na základě amerických sankcí v Jižní Koreji.

Izrael ani Spojené státy nebudou mít z obnovených vztahů mezi Íránem a Saúdy radost, říká expert

Číst článek

O jejich odblokování se jedná už měsíce. Rozhovory zprostředkovávají Omán a Švýcarsko. Washington uvolnění podmiňoval dohodou o omezení íránského jaderného programu, Bílý dům ale zároveň popřel, že by dohoda o výměně vězňů skutečně uzavřená byla. Jednání se podle něj ale stále vedou.

Podle íránského ministra zahraničí Hosejna Amíra-Abdoláhiána je na dohled i zmíněná dohoda omezující jaderný program výměnou za uvolnění amerických sankcí. Z íránské strany je pořád potřeba doladit detaily ohledně dohledu Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Vývoz zbraní do Ruska

Zásadní je ale zmíněná změna amerických priorit. Washington po nástupu Joea Bidena jadernou dohodu chtěl obnovit, teď je ale pro něj důležitější zabránit vývozu íránských zbraňových systémů do Ruska.

Saúdská Arábie a Írán obnoví diplomatické vztahy, které přerušily v roce 2016, tvrdí Teherán

Číst článek

To ke svým útokům na Ukrajinu využívá hlavně vyspělé íránské drony, především takzvaně sebevražedné drony Šáhid. Írán jejich vývoz do Ruska popírá, Ukrajina i mezinárodní vojenští analytici například ze skupiny Bellingcat ale zdokumentovali jejich masové používání hlavně během podzimních a zimních vzdušných útoků na ukrajinská města.

V posledních týdnech ale íránských dronů použitých na Ukrajině znatelně ubylo a je pro to otázka, nakolik je to spojené s aktuálními nepřímými jednáními mezi Teheránem a Washingtonem.

Kromě toho je otázkou, nakolik vyjednávání mezi Spojenými státy a Íránem jsou nebo nejsou propojená s rozhovory, které aktuálně vedly k obnovení diplomatických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií, který je významným americkým partnerem na Blízkém východě.

Zdeněk Novák, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme