Írán testoval raketu, která může do vesmíru vynést satelit. Provokace, zní z USA

Írán ve čtvrtek úspěšně otestoval nosnou raketu Simorgh, s jejíž pomocí může do vesmíru vyslat satelit. S odvoláním na íránskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničních věcí označilo zkoušku za provokaci a porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Teherán (Aktualizováno: 22:35 27. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán úspěšně otestoval nosnou raketu Simorgh. Do vesmíru může vynést satelit | Zdroj: ČTK/AP

„Vesmírné centrum imáma Chomejního bylo slavnostně otevřeno úspěšným testováním nosné rakety Simorgh," uvedla íránská státní televize.

Raketa je podle ní schopna na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit. Teherán sáhl k testu v době, kdy čelí ze strany Spojených států kritice kvůli svému balistickému programu.

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: Reuters

Zkouška není přímo v rozporu s textem jaderné dohody, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi. Americké ministerstvo zahraničí nicméně uvedlo, že krok Íránu je v rozporu s duchem této dohody. Úmluva předpokládala, že Írán omezí svůj program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

„Považujeme to za pokračování vývoje balistických raket," prohlásila o testu mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. „Považujeme to za provokaci," dodala.

Írán se věnuje programu vyslání satelitů již řadu let. Západní státy se však obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na oběžnou dráhu mohou být využity rovněž k odpalování bojových hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

V říjnu loňského roku šéf íránské vesmírné agentury poprvé projevil zájem spolupracovat s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír. Írán přitom nabídl, že se podělí o své vědecké poznatky a informace ze satelitů s dalšími státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme