Poblíž americké ambasády v Bagdádu dopadla raketa, další zasáhly leteckou základnu

Do okolí velvyslanectví Spojených států v Iráku, která leží v přísně střežené Zelené zóně v Bagdádu, dopadla raketa kaťuša. Další dvě střely zasáhly iráckou leteckou základnu Balad, kde jsou umístěny americké jednotky. Ani v jednom případě nejsou hlášeny oběti. Později zasáhla jihozápadní bagdádskou čtvrť Džadríja minometná střela, která zranila pět lidí, informovala s odvoláním na armádní činitele agentura Reuters.

Bagdád (Aktualizováno: 19:50 4. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Několik raket bylo vypáleno na centrální náměstí, oblast Džadríji v Bagdádu a leteckou základnu Balad v provincii Saláhaddín, na níž jsou umístěny americké a irácké jednotky. Nezpůsobily ztráty na životech. Další podrobnosti ještě zveřejníme,“ uvádí se v prohlášení irácké armády.

Varování milic

Milice Kataíb Hizballáh zároveň podle Reuters varovaly irácké vojáky, aby se zdržovaly alespoň jeden kilometr od amerických základen počínaje nedělním večerem. 

Írán pohrozil USA odplatou za Solejmáního. ‚Na dosah máme nějakých 35 cílů,‘ řekl velitel Revolučních gard

Číst článek

Pozice této šíitské milice, kterou podporuje Írán, ostřelovaly koncem roku Spojené státy. Mělo jít o odvetu za útok na vojenskou základnu u města Kirkúk, při němž zemřel americký civilista. Při odvetných náletech zemřelo nejméně 25 milicionářů. 

Zásah vyvolal demonstrace přívrženců šíitských milic před americkou ambasádou, kteří na budovu dokonce zaútočili. 

Napětí poté eskalovalo smrtí předního íránského generála Kásema Solejmáního, kterého společně s čelním představitelem milic Kataíb Hizballáh zabil americký bezpilotní letoun. 

Solejmání velel oddílům Kuds, což je složka íránských revolučních gard odpovědná za operace mimo Írán. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

Některé zdroje Solejmáního označovaly za jednoho z nejmocnějších mužů v Íránu. Teherán v reakci na jeho smrt slíbil odvetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme