Írán v pátek čekají parlamentní volby. Bez opozice
V Íránu je v plném proudu kampaň před pátečními parlamentními volbami. Jsou první od kontroverzních prezidentských voleb před třemi lety. Tehdy protesty proti znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda vedly ke krvavým nepokojům a represím proti opozici. Ty v podstatě dodnes neustaly.
V Íránu bývají předvolební kampaně poměrně divoké, letos tomu ale kupodivu tak není. Po hromadném zatýkání Ahmadínežádových odpůrců před třemi lety, kdy řada lidí byla pořádkovými silami i zabita, se íránskému režimu zřejmě podařilo opozici zlomit. Ta se voleb neúčastní a vyzývá k jejich bojkotu.
„Hlavní témata, která se teď probírají, jsou na lokální úrovni. Místní sociální záležitosti, kdy proti sobě bojují kandidáti konzervativního tábora. To znamená ti, kteří se teď podílejí na moci, i když jsou navzájem znepřátelení,“ uvádí z Teheránu náš zpravodaj Břetislav Tureček.
„ Pokud jsou někde vidět nějaké plakáty, tak jsou to jednotlivých kandidátů nebo nějakých platforem, ale daleko častěji jsou to plakáty, které lidi vyzývají k účasti na volbách. To je pro zdejší vedení klíčová věc.“
Předvolební atmosféru v Íránu přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zvláštní zpravodaj ČRo v Teheránu Břetislav Tureček
Někteří představitelé vládnoucího režimu předpovídají až 80procentní volební účast, ale očekává se, že ve skutečnosti bude daleko nižší. V pátečních volbách jde tedy hlavně o účast, nikoli o to, kdo bude zvolen.
Prezidentské volby před třemi lety vyústily nejen v zátahy proti íránské opozici, ale i ve velká omezení pro zahraniční novináře. Rozdíly v podmínkách pro práci novinářů – tehdy a nyní – jsou podle našeho zpravodaje obrovské.
„Tehdy opravdu byla soutěž kandidátů, bylo možné mluvit s opozičními aktivisty, byly pouliční demonstrace, novináři měli možnost všechny tyto věci sledovat. Tentokrát byla víza vydána, pokud vím, všem lidem jenom na šest dní. Je řada dalších omezení, co se smí a co se nesmí natáčet.“
Amnesty International kritizuje stav lidských práv v předvolebním Íránu
Číst článek
„Zdá se, že zdejší vedení je mezi dvěma kameny. Na jedné straně nechce čelit kritice, že nepouští dovnitř novináře, že cosi tají, na straně druhé se je snaží omezit. Takže my se pohybujeme nějak mezi tím a jsme tady všichni zvědaví, jak to z hlediska novinářského letos dopadne. Ale rok 2009 už se určitě opakovat nebude,“ poznamenává z Teheránu zpravodaj Českého rozhlasu.