Raisi byl členem komise smrti, vysvětluje člen íránské opozice, proč se obrátili na nositele Nobelovy ceny

V newyorském sídle OSN v úterý začala všeobecná rozprava Valného shromáždění organizace. Mezi řečníky má být i nově zvolený íránský prezident Ebráhím Raisi. Na jeho osobu ale generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese upozornilo dvacet šest nositelů Nobelovy ceny otevřeným dopisem. Obsah v rozhovoru přiblížil Ali Safavi, člen zahraničního výboru Národní rady odporu Íránu, jenž je exilová opoziční organizace Íránců žijících v zahraničí.

Rozhovor Praha/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociolog Ali Safavi z íránské exilové Národní rady odporu

Sociolog Ali Safavi z íránské exilové Národní rady odporu | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Proč jste se rozhodli oslovit laureáty Nobelovy ceny, aby podepsali dopis generálnímu tajemníkovi OSN Antoniovi Guterresovi a upozornili na osobnost nového íránského prezidenta Ebrahíma Raisího?
Každý z nositelů Nobelovy ceny je expertem ve svém oboru. Jsou tedy samozřejmě velmi známí a vážení. Cokoli řeknou, nebo napíší, nese nějaké poselství a má významnou váhu. Ti, kteří podepsali tento dopis, se už v minulosti vyslovovali na téma alarmující situace stavu lidských práv v Íránu. Vyzývali mezinárodní společenství, aby nezavíralo oči před tím, co se v Íránu děje a před počtem obětí porušování lidských práv.

Stvrdil popravu tisíců lidí, 30 let poté má být íránským prezidentem. Raísí utáhne šrouby, obrat ale nepřinese

Číst článek

Takový dopis je tedy velmi důležitý a účinný, aby přitáhl pozornost ke stavu lidských práv v zemi a především k masakrům v roce 1988, kdy zemřelo 30 tisíc politických vězňů. Až 90 procent z nich byli příslušníci opozičního hnutí Mladí mudžahedínové (Mujahedin-e Khalq).

Proč by měl být íránský prezident zodpovědný za zločiny spáchané ve věznicích v roce 1988?
Íránský prezident Ebrahím Raisi byl členem Komise smrti, která odsoudila ve vězeních Gohardašt a Evin k smrti tisíce vězňů. Byly to takové dvouminutové bleskové procesy, kdy se jich ptali, jestli stále podporují hnutí mudžahedínů.

Také ve své 40leté kariéře v iránském justičním systému jako prokurátor odsoudil tisíce politických vězňů k smrti. Místo toho, aby tedy předstoupil před valné shromáždění OSN, měl by se podrobit vyšetřování ze zločinů proti lidskosti jako vůdci nacistické říše po válce.

Podmínky ve věznicích

Jaké jsou podmínky v íránských vězeních? Můžeme předpokládat, že to podobně vypadá i v Afgánistánu, který teď ovládli Tálibové?
Situace v íránských věznicích je strašlivá. A to se netýká jen politických vězňů, ale i těch ostatních.

Amnesty International vydala několik zpráv o mučení a špatném zacházení s vězni. Psala o chybějícím hygienickém zázemí a o nedostatečné zdravotní péči. Hlavě teď, když se v Íránu šíří nákaza covidu-19, to mělo devastující dopad, protože mnoho vězňů na covid zemřelo.

Co se týká situace v afgánských věznicích, to nemohu komentovat. Veřejná vystoupení Tálibů ale mluví za vše.

‚Legitimita, kterou si nezaslouží‘

Jakého cíle chcete dopisem nositelů Nobelovy ceny dosáhnout?
Íránská diaspora a příslušníci íránského hnutí odporu vyzývají generálního tajemníka OSN, aby odmítl vystoupení Ebrahíma Raisího na fóru Spojených národů. Už jak vyplývá z názvu této organizace, jejím úkolem je podporovat svobody a práva lidí. Umožněním Ebrahímovi Raisímu mluvit na půdě OSN uzná jeho legitimitu, kterou si ale nezaslouží.

Nově zvolený íránský prezident Ebráhím Raisi | Foto: Didor Sadulloev | Zdroj: Reuters

Bude to pokračování politiky beztrestnosti režimu, který se podílel na represích a zabíjení Íránců, exportu terorismu do regionu Blízkého Východu a také je zapojení pro šíření jaderných zbraní, které ohrožují globální mír a stabilitu.

To je důvod, proč apelujeme na OSN, aby nedala Raisímu možnost na jejím fóru vystoupit.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme