Írán varuje arabské státy před zvýšením ropných dodávek do Evropy

S přípravami ropného embarga proti Íránu se v Evropské unii zvažuje, že by jiné arabské státy mohly do Evropy chybějící surovinu dodávat. Írán před takovým krokem arabské země varuje, navýšení ropných dodávek by prý považoval za nepřátelský akt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rafinerie v noci | Foto: Comstock Images

Saúdská Arábie už vyjádřila ochotu svoji produkci zvýšit. Proti takovému scénáři teď ale vystoupil íránský zástupce v ropném kartelu OPEC.

Mohammad Alí Chatíbí prohlásil, že pokud arabské země zvýší dodávky ropy do Evropy, bude to mít „nepředvídatelné dopady“. Jak dále řekl, arabské vlády by „nepřátelský plán“ Evropské unie rozhodně neměly podporovat.

Chatíbí poskytl obsáhlý rozhovor íránskému opozičnímu deníku Šark. Uvedl, že pokud arabské vlády nahradí výpadek íránských dodávek, Teherán to nebude vnímat přátelsky.

Pokud naopak tyto země zvýšení dodávek odmítnou, na evropské embargo íránské ropy podle Chatíbího nakonec nedojde, protože Západ prý nemá dostatek jiné suroviny.

Evropská unie má o rozsahu a načasování embarga jednat 23. ledna.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme