Íránci krátce zadrželi britského velvyslance. Podezírali ho z podněcování protivládních protestů

Íránské úřady v sobotu přechodně zadržely britského velvyslance Roba Macairea pro podezření z podněcování protivládních protestů. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na britské ministerstvo zahraničí. Británie v souvislosti s incidentem obvinila Teherán z porušení mezinárodního práva.

Londýn/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Teheránu se sešli lidé, aby uctili památku pasažérů ukrajinského letadla. | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

V Teheránu se v sobotu sešly stovky demonstrantů poté, co Írán přiznal, že nedopatřením sestřelil ukrajinské dopravní letadlo. V jeho troskách ve středu zahynulo 176 lidí.

Britský ambasador byl během protestních akcí zatčen před jednou z teheránských univerzit, které se staly centrem demonstrací. Po více než hodině zadržování byl opět propuštěn.

Na protivládní demonstraci v Teheránu se sešly stovky Íránců. Dav v ulicích strhával plakáty Solejmáního

Číst článek

„Zatčení našeho velvyslance v Teheránu bez důvodu a bez vysvětlení je hrubým porušením mezinárodního práva,“ uvedl v reakci britský ministr zahraničí Dominic Raab „Íránská vláda stojí na křižovatce. Může pokračovat ve své cestě a stát se politicky a ekonomicky izolovaným vyvrhelem, nebo může přijmout kroky ke zmírnění napětí a diplomacii,“ dodal.

Za zničení ukrajinského civilního letadla přijaly odpovědnost íránské revoluční gardy, které uvedly, že letoun byl omylem pokládán za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu.

Incident označil Írán za lidskou chybu a poukázal na to, že ke katastrofě přispělo zvýšené napětí v oblasti po vyhrocení vztahů se Spojenými státy. Až do soboty Teherán sestřelení letadla popíral.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme