Írán volá o pomoc: katastrofické počty mrtvých

Počet obětí zemětřesení na jihovýchodě Íránu už překročil 20 tisíc. Více než 50 000 dalších lidí je raněno. Oznámily to vládní zdroje země. Otřesy dosáhly dnes ráno 6,3 stupně Richterovy škály. V nejvíce postiženém městě Bam, kde žije asi 200 tisíc obyvatel, zničily během několika sekund až 70 procent budov včetně proslulé citadely, staré 2000 let. Nemocnice stále přijímají raněné. Mnoho z nich je v kritickém stavu. Pomoc nabídly Íránu organizace jako je Červený kříž nebo Lékaři bez hranic a také mnoho zemí, mezi nimi i Česká republika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky íránského zemětřesení

následky íránského zemětřesení | Zdroj: ČTK

Úřady se obávají, že jen pod troskami budov ve městě Bam jsou pohřbeny zaživa desítky, možná stovky lidí. Ve městě žije přibližně 200 tisíc lidí, a více než polovina budov prý při zemětřesení spadla. Otřesy zcela srovnaly se zemí proslulou citadelu vybudovanou před dvěma tisíci let z nepálených cihel. Navíc se zřejmě zřítily dvě nemocnice. Situace je o to vážnější, že pod troskami zůstala většina zaměstnanců.

Každou chvíli jsou odváženy stovky raněných do okolních nemocnic a počty obětí neustále stoupají.

Záchranáři usilovně pracují, přestože v oblasti panuje již hluboká noc a teploty se dostaly pod bod mrazu. Íránské úřady zatím neoznámily, že by se podařilo do postižené zóny obnovit dodávky elektrické energie a vody, telefonické spojení se stále nepodařilo navázat.

Čeští záchranáři odlétají v noci

Do mezinárodní humanitární pomoci Íránu se zapojí i Česko. Kolem půlnoci by měl z Prahy odletět vojenský speciál se záchranáři a čtyřmi tunami pomoci za 1,5 milionu korun. "V prvé řadě tým záchranářů kynologů se psy a dále potřebné technické zařízení," popisuje obsah letadla mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář, "a k tomu další humanitární pomoc jako jsou stany, přikrývky a základní zdravotnický materiál a to, co je na místě nejvíce potřeba."

Počítá se s mezipřistáním v Budapešti, kde by měli přistoupit ještě maďarští záchranáři. Čeští kynologové budou spolupracovat také v mezinárodní záchranářské jednotce, která se na cestu do Asie vydá letecky z Vídně. Teherán potřebuje také náhradní zdroje energie, zdravotnický materiál, stany, přikrývky a lůžkoviny. Írán oficiálně požádal Českou republiku o pomoc v 16 hodin prostřednictvím velvyslanectví v Praze. Přesně na to resort čekal, měl už připraveny jak záchranáře, tak peníze.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda ještě večer zvýšil objem pomoci na pět milionů korun. Přitom Česko je podle něj připraveno nynější částku ještě zvýšit, o tom ale musí rozhodnout celý kabinet. Katastrofa způsobená zemětřesením je podle Svobody tak značná, že je třeba také zřídit bankovní konto, na které by mohli přispívat občané i organizace.

Čeští kynologové opět do akce

Poskytujeme 14 záchranářů, 4 kynology a materiální humanitární pomoc. Součástí jednotky kynologů bude z jihu Čech nakonec jen záchranář Martin Lobík s boxerem. Původně měl v Íránu pomáhat i Daniel Sedlák, nakonec však ministerstvo vnitra rozhodlo, že místo něj poletí někdo jiný. Jihočeši jsou postupem ministerstva rozčarováni. Další Jihočech a dva záchranáři z jižní Moravy doplní mezinárodní jednotku, která odlétá z Vídně.

Jihočeští kynologové tvoří podstatnou část české zásahové jednotky, jejíž členové v doprovodu speciálně cvičených psů pomáhají při záchranných akcích v tuzemsku i v zahraničí. Jihočeští kynologičtí záchranáři pomáhali při podobných katastrofách na mnoha místech světa. Dvakrát byli v Turecku po zemětřeseních, poté na Tchaj-wanu, v roce 2001 zasahovali v Indii a vloni v Alžírsku. Brigáda má asi 70 členů a zhruba polovina z nich je se svými psi mobilní.

Do Íránu by měli během několika příštích hodin dorazit také záchranáři a materiální pomoc z Ruska. Pomoc nabídla také řada dalších států, mimo jiné Maďarsko, Turecko, Turkmenistán a Ázerbajdžán.

K večeru se k zemím, jež již oznámily, že Íránu pomohou, přidaly také Spojené státy, Británie, Francie, Norsko a další, ale také Evropská komise nebo organizace jako Červený kříž a Lékaři bez hranic. Červený kříž vyzval k mezinárodní sbírce na pomoc Íránu v hodnotě 6,4 milionu eur, a to zejména na polní nemocnice. Británie vysílá do postižené provincie dva týmy specialistů a Francie se rozhodla přemístit ještě dnes do Íránu tým 65 záchranářů a 20 tun zdravotnického materiálu. Nejméně milion dolarů chce na pomoc Íránu uvolnit Norsko.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme