Osmá exploze během tří týdnů. V Íránu vybuchl průmyslový komplex na úpravu zemního plynu

Íránské úřady vyšetřují další výbuch, tentokrát v průmyslovém komplexu na úpravu zemního plynu. Za poslední tři týdny je to už osmý incident v některém z citlivých průmyslových nebo bezpečnostních zařízení v Íránu. Úřady Islámské republiky většinu případů vyšetřují jako nehody, zástupci Teheránu připustili i zapojení zahraniční mocnosti. Vše vyšetřuje policie a místo zkoumaly i íránské revoluční gardy.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí

Íránem po osmé otřásla explozi v průmyslové továrně. Některé incidenty mohly být úmyslné, tvrdí Teherán | Zdroj: Reuters

Okolnosti posledního výbuchu jsou zatím nevyjasněné. K výbuchu došlo na severovýchodě Íránu asi 25 kilometrů od Mašhadu v průmyslovém areálu na zkapalnění zemního plynu.

Podle informací hasičů, které interpretovala agentura ILNA, k explozi došlo v pondělí pozdě večer. Výbuch zapálil osm plynových zásobníků. Nikdo nezemřel, ani nejsou žádní zranění.

Írán potvrdil incident poblíž továrny na obohacení uranu. Došlo ke zničení průmyslové haly

Číst článek

Jedná se o osmý incident v řadě za posledních pár týdnů. Od konce června v Íránu zaznamenali postupně exploze v plynovém zásobníku, nedaleko vojenského komplexu v Parčínu u Teheránu, v několika dalších petrochemických průmyslových areálech, na zdravotnické klinice a v elektrárně. Hořelo i v jaderném komplexu v Natanzu, který je centrem íránského obohacování uranu.

Podle redaktora Českého rozhlasu Ladislava Nováka, který situaci v Íránu sleduje, se jednalo převážně o menší exploze či požáry. „Většinou se nikomu nic nestalo, v jednom případě však zemřelo nejméně 17 lidí,“ komentuje.

Po výbuchu v Natanzu íránské úřady varovaly, že některé z incidentů mohly být způsobeny úmyslně. Teherán dokonce varoval, že případnou zahraniční účast potrestá.

Role Izraele

Írán má vypjaté vztahy s Izraelem a proto může stín podezření z úmyslných útoků padat právě na něj. Izraelský ministr obrany Benny Ganc řekl, že Izrael nemusí nutně být za každou nehodou v Íránu.

Ministr zahraničí Gabi Aškenazi však veřejnost ujišťoval, že Izrael dělá všechno, aby zabránil Íránu v rozvoji vojenského jaderného programu.

Teherán dlouhodobě tvrdí, že mu nejde o zisk jaderné zbraně, ale poté, co předloni Spojené státy jednostranně vypověděly dohodu o omezení íránského jaderného programu, Teherán ho znovu začal rozvíjet na úroveň, která nemá civilní využití.

Ladislav Novák, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme