Írán vyčlení stamiliony dolarů na balistický program. Je to pouze první krok, zní z tamního parlamentu

Íránský parlament v neděli schválil vyčlenění 520 milionů dolarů (11,5 miliardy Kč) na posílení balistického programu a na podporu elitní části revolučních gard. Informovala o tom agentura AFP. Írán tak částečně reaguje na nové sankce, které na něj v červenci uvalily Spojené státy právě kvůli jeho balistickému programu.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránské střely Sayyad-3 vystavené při svém uvedení do výroby

Íránské střely Sayyad-3 vystavené při svém uvedení do výroby | Foto: AFP Photo/HO/Iranian Defence Ministry website | Zdroj: Profimedia

"Američané by měli vědět, že to je pouze první krok," řekl předseda parlamentu Alí Larídžání. Schválené opatření má podle něj Teheránu pomoci "čelit terorismu i neuvážené a impulzivní politice, kterou v regionu vykonávají Spojené státy".

Pro návrh hlasovalo 240 poslanců, jeden se zdržel. Podle íránské státní agentury IRNA bylo na zasedání přítomno 247 zákonodárců.

Další střet íránského a amerického námořnictva. Dron Íránu chtěl přistát na letadlové lodi Nimitz

Číst článek

"Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zhoubnými aktivitami Íránu na Blízkém východě, jež podvracejí stabilitu, bezpečnost a prosperitu tohoto regionu," uvedla mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. "(Írán) bez ustání podporuje teroristické organizace jako je Hizballáh, Hamas a palestinský Islámský džihád, které ohrožují Izrael a stabilitu Blízkého východu," řekla.

Teherán v roce 2015 podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu se šesti mocnostmi - Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Úmluva předpokládala, že Írán omezí program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa sice konstatovala, že Írán dohodu plní, podle Washingtonu ale porušuje ducha dohody. Podezření vyvolávají zejména íránské raketové testy.

Na rozdíl od Spojených států, které zesilují tlak na izolaci Teheránu kvůli jeho raketovému programu, stavu lidských práv a podpoře radikálních skupin, evropské země usilují o rozvoj vztahů s Íránem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme