Írán vyvíjí podle americké špionáže zbraně k odstrašení cizího útoku

Vojenská strategie Íránu je založená na odstrašení případného amerického nebo izraelského útoku proti Islámské republice. Uvádí to analýza americké vojenské špionáže, která podle izraelských médií koluje mezi zákonodárci v Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

balistická raketa /ilustrační foto/ | Foto: FAS

Zpráva přichází v době, kdy izraelští a někteří američtí činitelé naopak tvrdí, že Teherán vyvíjí útočné zbraně. Izrael označuje íránské arzenály za existenční hrozbu pro židovský stát.

Podle vojenské výzvědné služby Spojených států ale není primárním cílem Íránu na někoho zaútočit. Teheránský režim údajně usiluje o své přežití a konvenční zbraně i jaderný program údajně buduje pro své zabezpečení před cizím útokem.

Právě Washington a jeruzalémská vláda opakovaně odmítají vyloučit možnost vojenského úderu proti Íránu.

Kromě odstrašujícího potenciálu zahrnuje íránská strategie také možnost asymetrické odvety a takzvanou opotřebovací válku, uvádějí američtí analytici.

Írán chce podle nich být nejvlivnějším státem Blízkého východu a pragmatický přístup v poslední době dostává přednost před ideologií náboženského režimu.


Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme