Írán vyzkoušel raketu středního doletu

Írán úspěšně vyzkoušel dvoustupňovou raketu na pevné palivo Sedžíl-2. Prohlásil to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. O testu rakety země-země ho prý informoval ministr obrany Mohammad Nadžár. Ten mluvil o raketě Sedžíl už v listopadu. Tehdy také zmínil její dolet do dvou tisíc kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Teherán ohlašuje stále větší ambice svého raketového programu. Kromě využití v kosmu zmiňují íránští činitelé rakety také jako prostředek, kterým by prý Islámská republika odpověděla na případný izraelský útok.

Nedávno šéf armády generál Ataolláh Sálehí prohlásil, že pokud by byl Írán ze strany židovského státu napaden, bylo by otázkou 11 dní Izrael zcela zničit.

Izrael a Američané se však obávají hlavně toho, že íránský režim spojí svůj raketový a jaderný program k získání nukleární hlavice. Právě tím Izraelci argumentují při svých veřejných úvahách o možnosti útoku na Írán. Teheránské vedení ale tvrdí, že jaderný program vyvíjí pouze k mírovým účelům.

Představitel Pentagonu anonymně potvrdil, že Američané test íránské rakety zaznamenali. Musejí ještě podrobně analyzovat všechna data. Podle předběžných informací by mohlo jít o raketu s doletem dokonce 2 až 3 tisíce kilometrů, ale jiného typu, než uvádí Írán. Mohla by tak zasáhnout nejen Izrael, ale také americké základny v Perském zálivu.

Související příspěvky:
Izrael údajně nacvičoval nálety na Írán
Americký prezident Obama nabídl Íránu nový začátek
Izrael prodá Rusku bezpilotní letadla, aby Moskvu odradil od dodávky raket do Íránu
Izrael může podle studie zaútočit na Írán raketami dlouhého doletu
Izrael podle amerického tisku nacvičoval letecký útok na Írán
Írán má už nyní údajně raketu, která může ohrozit celou Evropu
V případě svého napadení plánuje Írán protiútok na Izrael

Marika Táborská, Vít Pohanka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme