Írán vyzval bagdádské politiky k vytvoření široké vlády

Írán se postavil za vítěze iráckých březnových voleb Ijáda Alávího a jeho koalici Irákíja. Vyplývá to z vyjádření íránského velvyslance v Bagdádu. Iráčané se už měsíc snaží vytvořit vládu, která by měla šanci získat důvěru parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká republika | Foto: Emanuel Macoun

Kromě Alávího je totiž ve hře také dosavadní premiér Núrí Málikí. Ten v volbách získal jen o dva mandáty méně a usiluje o vytvoření vlády se třetím v pořadí, šíitskou náboženskou koalicí.

Dosud se předpokládalo, že Teherán v zákulisí podporuje své přirozené spojence ze šíitského náboženského tábora, včetně úřadujícího premiéra Málikího. Íránský velvyslanec Hasan Kázemí Kommí ale prohlásil, že ve vládě by měli být i sunnité.

Komentátoři to vykládají jako zjevný posun v íránských preferencích a vyjádření podpory Alávímu. To je sice také šíitský politik, ale s jasně sekulárním programem, a navíc má ve své koalici i řadu předních sunnitských skupin.

Íránský ambasador také potvrdil, že Irákíja do Teheránu brzy pošle svou delegaci ke konzultacím.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme