Írán vyzval Spojené státy, aby osvobodily vězněné Íránce

Spojené státy by měly propustit Íránce, které drží ve svých věznicích nebo které Američané nechali zatknout v jiných částech světa. Prohlásil to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Teherán v týdnu po více než roce propustil Američanku vězněnou za ilegální vstup do země a podezření ze špionáže. Podle Ahmadínežáda šlo o jednostranné gesto dobré vůle, Američané by prý ale měly postupovat podobně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Spojené státy drží nejméně deset Íránců, některé pro podezření z porušování protiíránských sankcí. Už když Írán loni v červenci zajal na své hranic s Irákem trojici Američanů, spekulovalo se, že bude usilovat o jejich výměnu. V úterý Írán propustil 32letou Sarah Shourdovou, její dva kolegové ale zůstávají za mřížemi.

I tak sklidil Ahmadínežád kritiku konzervativců a justice, že propuštění Američanky prosazoval a narušil tím kompetence soudů a vyšetřovatelů. Teherán za Shourdovou žádal kauci půl miliónu dolarů. Američané odmítli zaplatit a spekuluje se, že částku nakonec uhradil ománský sultán Kábús. Právě do Ománu také Shourdová po propuštění z Teheránu odletěla.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme