Írán vyzval USA, aby nevracely letadlovou loď do Perského zálivu

Írán nechce v Perském zálivu americkou letadlovou loď. Plavidlo opustilo Perský záliv minulý týden, kdy Írán konal v Hormuzském průlivu a jeho okolí vojenské manévry. Teď Íránci nechtějí, aby se tam vrátilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď John C.Stennis | Zdroj: Reuters

Velitel armádních sil Íránu Attaolláh Salehí doporučil Spojeným státům, aby letadlovou loď John C.Stennis, která proplula Hormuzským průlivem a je nyní v Ománském moři, nevracely do Perského zálivu. Píše to agentura Reuters s odvoláním na íránskou státní agenturu.

Pozornost k Hormuzskému průlivu, kudy se po moři dopravuje 40 procent světové těžby ropy, před několika dny upoutal výrok Íránu, že na případné nové sankce bude reagovat jeho uzavřením.

Američané reagovali prohlášením, že žádné narušení provozu na strategické cestě nebudou tolerovat.

Velitel íránských Revolučních gard v sobotu uvedl, že Írán už nehodlá uzavřít Hormuzský průliv, zároveň ale varoval, že Teherán má jiné možnosti, jak reagovat na údajnou agresi ze strany Západu. Dále je ale neupřesnil.

Jitka Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme