Írán zablokoval před prezidentskými volbami přístup na Facebook

Íránské úřady zablokovaly přístup do internetového společenství Facebook a povolí ho zase až po červnových prezidentských volbách. Oznámila to íránská agentura Ilna. Opatření podle ní souvisí s tím, že Facebook dovedně využívali konkurenti současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád | Zdroj: ČTK

Jeho hlavní reformistický protikandidát Mír Hosejn Músaví je sice o 15 let starší, na Facebooku mu ale mladí stoupenci založili před volbami komunitu, která čítala už přes 5000 tisíc členů.

Teď ale vláda Facebook odřízla, a veřejnost tak ztratila přístup nejen k této Músavího předvolební propagaci, ale také k debatám, kde pisatelé velmi ostře kritizovali dosavadního prezidenta Ahmadínežáda.

Íránské vedení blokuje přístup na určité internetové stránky, například na perskojazyčné zpravodajství BBC. Čas od času také zakazuje vydávání tištěných novin, buďto kvůli příliš otevřené kritice poměrů, nebo proto, že patří mocenské skupině, která zrovna upadla v nemilost.

Přečtete si také:
Ahmadínežád bude mít v íránských prezidentských volbách tři soupeře
Ahmadínežád čelí obvinění, že si kupuje íránské voliče rozdáváním brambor
Ahmadínežád se chce znovu ucházet o funkci íránského prezidenta
V Íránu budou dál vládnout konzervativní náboženské frakce
Volby v Íránu pod ostrou kritikou USA
Írán si za prezidenta zvolil zarytého konzervativce

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme