Írán zabránil inspektorům MAAE navštívit klíčovou vojenskou základnu

Přes počáteční optimismus odjíždí inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) z Íránu s neúspěchem. Teherán jim neumožnil vstup na vybranou vojenskou základnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii Herman Nackaerts odjíždí z Íránu s neúspěchem | Zdroj: Reuters

Přestože podle dřívějších prohlášení měli inspektoři na programu jen jednání o sporných bodech íránského jaderného programu, chtěli se nakonec podívat i na základnu Parčin. Právě tam se totiž měly odehrávat klíčové pokusy s rozbuškami pro atomové bomby.

Teherán takovou návštěvu vyloučil a trvá na tom, že jeho jaderný program je čistě civilní. Tomu ale západní země nevěří. Panují obavy, že Teherán potají vyrábí atomovou bombu. Loni na podzim přišla MAAE s dosud nejpádnějšími důkazy těchto obav.

Izrael proto zvažuje možnost, že by zaútočil na klíčová zařízení, aby zbrzdil íránský výzkum, jako kdysi v Iráku a Sýrii. Teherán varoval, že může sáhnout k preventivním útokům, pokud se bude cítit ohrožen.

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme