Írán začal popravovat za účast na protivládních nepokojích

Írán dnes časně ráno oběsil dva účastníky protivládních nepokojů. Oznámila to agentura ISNA. Jde o vůbec první popravy v souvislosti s protesty, které zemi zachvátily po loňských prezidentských volbách. Tisíce lidí od té doby vycházely do ulic na protest proti vítězství dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Teheránský režim tvrdí, že demonstranti byli zneužiti k pokusu o svržení islámského zřízení. Jak uvedla agentura ISNA, právě pokusu o svržení vlády se podle revolučního soudu oba popravení muži dopustili. Patřili prý k zakázaným monarchistům a k protivládní extremistické organizaci Lidoví modžáhidé.

Byli oběšeni za úsvitu poté, co odvolací soud potvrdil původní říjnový verdikt. ISNA uvedla, že celkem už od podzimu padlo 11 trestů smrti.

Íránská justice soudí kvůli účasti na často násilných demonstracích stovky lidí. Ochránci lidských práv procesy kritizují s tím, že jsou porušována základní práva obviněných a že dochází k jejich mučení. Odpůrci režimu jsou prý také z propagandistických důvodů nuceni k falešným přiznáním.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme