Írán začal soudit účastníky červnových protivládních demonstrací a násilností

Islámský revoluční soud v Teheránu zahájil první proces s údajnými organizátory nedávných protivládních protestů. Především jde o přední politiky z takzvaného reformátorského tábora. V ulicích íránské metropole a dalších velkých měst se do protestů v červnu zapojily statisíce Íránců nespokojených s výsledkem voleb. Podle oficiální verze je totiž vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránské ženy | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Účastníci demonstrací většinou pokojně protestovali, někteří ale také útočili na pořádkové jednotky a zapalovali a ničili veřejný i soukromý majetek. Právě na tom staví obžaloba. Kromě toho je ve hře obvinění, že organizátoři protestů jednali v součinnosti s cizími vládami, hlavně britskou a americkou.

Část politiků ale postup justice kritizuje. I nejvyšší vůdce země ájatolláh Chámeneí, který jinak stojí na straně prezidenta Ahmadínežáda, nařídil uzavřít jednu věznici pro zatčené. Týrání vězňů a nezákonnosti ze strany bezpečnosti zaměstnávají veřejnost i politickou sféru. Teorii o zahraničním spiknutí proto mnozí kritici vlády označují za snahu odvrátit pozornost od podstaty krize.

Přečtěte si také:

Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Češi budou protestovat proti násilí v Íránu

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme