Írán začal vkládat palivo do reaktoru v Búšehru

Írán dnes začal vkládat palivo do reaktoru v Búšehru. První íránská jaderná elektrárna by se měla do ostrého provozu dostat v lednu příštího roku. Reaktor budovali pro Teherán Rusové, kteří také do islámské republiky dodávají upravené jaderné palivo. Svět ale sleduje jaderné aktivity Íránu s velkým napětím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné palivo

Jaderné palivo | Foto: ČEZ

Zprávy o tom, že Írán zaváží reaktor v Búšehru, už v médiích proběhly v dubnu. Teď se objevily znovu. Podle profesora jaderné fyziky Františka Janoucha je elektrárna pravděpodobně připravena ke zpuštění provozu, k zavezení jaderného paliva.

„Podle zpráv z médii by tam palivo mělo být umístěno asi do konce roku a někdy na počátku příštího roku by mohly být provedeny zkoušky. Na jaře, pokud bude vše v pořádku, by búšehrský reaktor mohl začít dodávat elektřinu,“ řekl profesor v pořadu Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

O iránské jaderné technologii jsme ve Stalo se dnes hovořili s profesorem jaderné fyziky Františkem Janouchem.

Doplnil, že v Búšehru se používá technologie, která je stejná jako na reaktorech v jaderné elektrárně Temelín. „Jde o ruský reaktor staršího typu.“

Objevily se ale zprávy o tom, že elektrárna má technické potíže a dokonce prý došlo i k malému úniku radioaktivity. Profesor Janouch ale označil zprávy o tomto úniku za naprostý nesmysl. „Protože dokud tam nebylo zavezeno palivo, nemůže tam být ani žádná radioaktivita.“

Obavy ze zneužití Búšehru

Západ a především Izrael sledují jaderné aktivity Íránu s velkými obavami. Spojené státy několikrát vyzvaly Rusko, aby elektrárnu nedokončovalo. Podle profesora nejsou ale obavy ze zneužití elektrárny pro vojenské účely oprávněné.

„Pokud vím ani USA nemají námitky proti spuštění elektrárny v Búšehru. Írán má ale jiné aktivity, které vzbuzují nebezpečí. Nakoupil celou řadu centrifug, které mohou sloužit k obohacení jaderného paliva a také k výrobě toho, čemu se říká štěpné matriály pro použití ve zbraních. A společně s tím, že zkouší mezikontinentální balistické rakety, vzbuzují tyto aktivity přirozeně obavy,“ dodal.

Katarína Brezovská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme