Írán začne s výrobou vysoce obohaceného uranu

Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí prohlásil, že íránská vláda chce už zítra zahájit výrobu vysoce obohaceného uranu. Během dnešního dne prý Teherán o svém plánu oficiálně informuje Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Sálehí se takto vyjádřil jen pár hodin poté, co ho k obohacování uranu na vacet procent vyzval prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád | Foto: UN Photo, Marco Castro

Obohacování uranu na dvacet procent je hranicí nutnou pro to, aby mohli íránští experti vyměnit palivové tyče ve svém výzkumném reaktoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Íránu mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Nejnovější vývoj znovu posílil obavy, že Teherán chce uran i pro vojenské využití. Mezinárodní společenství loni Teheránu nabídlo, že palivo pro jeho výzkumný reaktor vyrobí z nízce obohaceného íránského polotovaru. Tři měsíce jednání a protinávrhů ale zatím nevyústily v uzavření dohody. Ahmadínežád prohlásil, že Západ nereaguje na připomínky, a proto si prý Írán začne palivo vyrábět sám.

"Je to možné brát jako určité bouchnutí do stolu. Íránci mají pocit, že dohodu zdržuje západ, který údajně nereagoval na íránské připomínky," říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Někteří komentátoři hodnotí postup Teheránu spíš jako snahu posílit své pozice při vyjednávání, kdy navíc Západ zvažuje nové protiíránské sankce. Británie a Spojené státy už ale na Ahmadínežádovy výroky zareagovaly tvrdou kritikou. Írán měl dost příležitostí ukázat své dobré úmysly, výsledek je prý ale zklamáním.

"Jisté je, že je Írán vzpurný a toto gesto vzdoru přichází v momentě, kdy západ přichází s dalšími a dalšími sankcemi. Íránci tím ukazují, že si z toho nic nedělají a budou si dělat, co chtějí," dodává Tureček.

Alena Adamcová, Břetislav Tureček, Marek Matlovič, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme