Írán začne vyrábět speciální automobily pro ženy

Islámská republika Írán bude vyrábět speciální automobily přizpůsobené ženám. Jak oznámila automobilka Írán Chodro, íránské řidičky se jich dočkají už příští rok v červnu na místní Den žen. Nejde o první počin tohoto druhu. Některými opatřeními se íránský režim snaží chránit ženy před obtěžováním, jiné vzešly z konzervativních náboženských kruhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská rodina | Foto: Jiří Sovadina

Ve velkých městech funguje taxislužba výhradně pro ženy. A na trhu se má objevit i speciální bicykl. Íránky totiž na kolo kvůli mravnostním zásadám nesmějí a nový model jim prý má zakrývat nohy a sedací partie.

Chystaný automobil ale nemá vycházet vstříc požadavkům šíitského duchovenstva. Půjde prý o výsledek bádání, co považují za nejlepší samotné ženy.

Automobil tak má mít "ženské" barvy a interiér a bude osazen přehrávačem filmů pro děti. I technická část vozu bude mít prvky, které Íránci považují za ženské. Konkrétně tedy automatickou převodovku a elektronický systém pro snadnější parkování.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme