Írán žádá Pákistán o vydání organizátorů včerejšího útoku

Pákistán musí zadržet a vydat strůjce nedělního teroristického útoku, při kterém na východě Íránu zahynulo nejméně 42 lidí. Prohlásil to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád | Foto: UN Photo, Marco Castro

Sebevražedný atentátník napadl špičky íránských revolučních gard. Exploze ale zabila nebo zranila i desítky civilistů. Masakr se odehrál ve chvíli, kdy se činitelé íránského režimu chystali na schůzku s místními kmenovými vůdci.

Podle íránských médií se k útoku nedaleko pákistánské hranice přihlásila skupina Džundolláh, která bojuje terorem a gerilovými útoky proti teheránské vládě.

Ozbrojenci Džundolláhu využívají pákistánské zázemí a oslovují odtud i novináře. Islámábád to ale popírá. Odmítl také, že by íránské extremisty podporovala pákistánská tajná služba, jak prohlásil Ahmadínežád.

Íránští činitelé také tvrdí, že protivládní extremisty podporují Británie a Spojené státy. Krvavý incident tak může zastínit dnešní rozhovory, při kterých mají Íránci ve Vídni jednat se světovými mocnostmi o svém jaderném programu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme