Írán zahájil velké námořní manévry v Hormuzském průlivu

Na trase, kudy pluje velká část světových ropných tankerů, vypukly námořní manévry. Írán dnes zahájil rozsáhlé cvičení, které má podle oficiálního prohlášení posílit obranyschopnost země. Bude trvat šest dní a podle Teheránu se do něj zapojí bitevní lodě, ponorky, letadla, ale i raketové jednotky. Jeho centrem má být Hormuzský průliv, tedy vodní cesta, kudy se k odběratelům dostává pětina světové produkce ropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská válečná loď

Íránská válečná loď | Zdroj: Reuters

Íránské agentury uvádějí, že manévry mají probíhat na ploše jednoho milionu čtverečních kilometrů. Nepůjde tedy jen o Hormuzský průliv a Perský záliv, ale také vzdálený a strategický Adenský záliv.

Íránci již několikrát řekli, že se nebudou omezovat na vody v bezprostředním okolí země, ale stejně jako jiné země se se svým námořnictvem budou pohybovat i v mezinárodních vodách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějších námořních manévrech íránské armády mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Íránci obvykle při podobných příležitostech hlásí vývoj různých nových zbraní. I tentokrát několik dní před manévry vyšlo v íránských agenturách oznámení, že Teherán vyvinul nový systém odpalování raket proti lodím. Íránci také slibují, že budou testovat nové systémy elektronických zbraní. Před několika týdny též íránské námořnictvo dostalo dvě nové miniponorky.

Cvičení podle Teheránu prověří, nakolik je Írán připravený na případný nepřátelský útok. Spojené státy a Izrael opakovaně odmítly vyloučit útok na Írán, pokud Islámská republika nezastaví svůj jaderný program.

Poměr námořních sil v oblasti je nicméně stále ve prospěch Spojených států. Kdyby ale došlo na nějaký konflikt, Íránci by mohli na americké lodě, které jsou v Perském zálivu přítomné, útočit malými čluny naloženými výbušninami.

Konflikt nebo jen vyhrocení situace v Hormuzském průlivu by znamenaly zvýšení ceny ropy. Země, které z oblasti ropu vyvážejí, se na podobnou eventualitu připravují. Existují projekty, díky kterým by se ropa odklonila ropovody do Rudého moře nebo do Indického oceánu.

Břetislav Tureček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme