Írán zasáhla další záhadná exploze, možná jde o sabotáž jaderného programu

Írán zasáhla další záhadná exploze. Nejméně osm lidí zahynulo při výbuchu a požáru v ocelárně ve městě Jazd. Místní úřady zatím neuvedly příčinu havárie. V závodě se ale údajně vyrábí speciální ocel použitelná v jaderném průmyslu. Objevují se tak spekulace, že šlo o další záměrnou sabotáž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch (ilustrační foto

Výbuch (ilustrační foto | Foto: Fotobanka PhotoRack

Íránské oficiální zdroje nejprve uvedly, že výbuch způsobila voda nateklá do tavicí pece. Pak se objevila verze o staré munici přimíchané omylem do železného šrotu. A nakonec o výbuchu plynové bomby s tím, že ocelárna zažila podobné nehody i v minulosti.

Nic ale zatím není potvrzené, mezitím se množí spekulace. Podle západních zdrojů se v Jazdu tavila za pomoci expertů ze Severní Koreje vysokopevnostní ocel, ze které se vyrábějí centrifugy pro obohacování uranu. Právě proto se prý ocelárna mohla stát terčem sabotáže. Írán v poslední době zaznamenal už několik podobně záhadných incidentů.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme