Írán zastavuje mezinárodní kontroly jaderných zařízení

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nařídil zastavení kontrol íránských jaderných zařízení, které prováděla Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Učinil tak poté, co rada guvernérů této organizace ve Vídni rozhodla, že problém íránského jaderného programu předloží Radě bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád | Zdroj: ČTK

Podle dalších zpráv nařídil Ähmadínežád také opětovné obohacování uranu, které Írán pozastavil po nátlaku západních států obávajících se, že Teherán směřuje k výrobě jaderných zbraní. Kancelář íránského prezidenta však variantu obohacování uranu v sobotu navečer popřela.

Problematikou íránského jaderného programu se bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Na mimořádném zasedání ve Vídni o tom rozhodli zástupci Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii většinou hlasů. Pro přijetí rezoluce se vyslovilo 27 ze 35 členů Rady guvernérů, tři byli proti a pět se hlasování zdrželo. Dokument vyjadřuje znepokojení nad možností zneužití programu k výrobě jaderných zbraní a poukazuje na porušování závazků, které na sebe Írán vzal.

O Íránu se hovořilo nejen ve Vídni, ale i v Mnichově. S nebývale ostrým útokem proti Íránu vystoupila na mnichovské bezpečnostní konferenci německá kancléřka Angela Merkelová. Hrozbu představovanou íránským jaderným programem dokonce v projevu připodobnila k nástupu Hitlera k moci. Podle Merkelové Teherán svévolně překročil jemu dobře známou "červenou linii" a od Německa tak nemůže čekat ani špetku tolerance. Musíme zabránit tomu, aby Írán získal jadernou zbraň, řekla rezolutně Merkelová a připomněla nedávné provokace ze strany Teheránu.

"Tohle zvlášť zdůrazňuji, jako německá kancléřka. Prezident, který zpochybňuje právo Izraele na existenci, který popírá holokaust, nemůže očekávat od Německa sebemenší shovívavost. My jsme se ze své minulosti poučili," poukázala Merkelová na netečnost světa při nástupu Adolfa Hitlera k moci.

Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí ale v Mnichově popřel, že by jeho země nukleární zbraň vyvíjela a řekl, že jaderný program je zcela transparentní. "Proč mohou mít atomové zbraně jiné země? Proč je i v našem regionu země, která má 200 jaderných hlavic, která porušuje lidská práva a která porušuje rezoluce Rady bezpečnosti," kontroval Araghčí ve zjevné narážce na Izrael.

Současnou politiku Teheránu tvrdě kritizoval i šéf Pentagonu Donald Rumsfeld, podle kterého je teď Írán hlavní zemí podporující terorismus.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme