Írán zatím nepropustí jedinou ženu mezi zadržovanými námořníky

Írán odkládá úmysl propustit jedinou ženu mezi zadržovanými patnácti příslušníky britského královského námořnictva. Do zajetí se dostali minulý pátek poté, co údajně se svou lodí vpluli do íránských teritoriálních vod. Podle Teheránu by roztržku urovnalo, kdyby Británie uznala svou chybu. To ale Londýn striktně odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržovaní britští vojáci na záběrech íránské televize | Zdroj: ČTK

Iránská státní televize ohlásila, že šestadvacetiletá příslušnice britského námořnictva Faye Turneyová zatím nebude propuštěna.

Zpravodaj BBC také cituje šéfa íránské rady státní bezpečnosti Alí Larídžáního, podle něhož se původní oznámení o chystaném propuštění Turneyové nesetkalo se správnou britskou odezvou.

Mluvčí britského premiéra Tonyho Blaira řekl, že Spojené království nevyhledává konfrontaci. Podle agenturních zpráv se Británie zasazuje o prohlášení Rady bezpečnosti OSN na podporu jasného požadavku, aby zadržovaných patnáct námořníků bylo okamžitě propuštěno.

Agentura Reuters zaznamenává, že pokračující zadržování britských námořníků spolu s americkými manévry u íránských břehů má za následek vzestup cen ropy na nejvyšší úroveň za posledních šest měsíců.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme