Írán zasáhlo zemětřesení. Zahynulo nejméně šest lidí, přes 300 je zraněných

Nejméně šest mrtvých a přes 300 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v noci na pátek postihlo severozápad Íránu. Oznámila to íránská agentura IRNA. Z původně 345 lidí hospitalizovaných kvůli zranění jich podle agentury AFP v nemocnici zůstalo 17. Materiální škody nejsou velké, ale po hlavním otřesu následovalo až 60 menších, což mezi lidmi vyvolalo značnou paniku.

Teherán (Aktualizováno: 11:50 8. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesením poničený dům ve vesnici Varnakeš v provincii Východní Ázerbájdžán | Zdroj: Reuters

Zemětřesení podle upřesněné informace americké geologické služby USGS dosáhlo síly 5,8 stupně. Otřesy podle seizmologů z teheránské univerzity vycházely z hloubi osmi kilometrů, epicentrum se nacházelo přibližně 120 kilometrů od města Tabríz, správního střediska provincie Východní Ázerbájdžán.

Země se třásla nejprve kolem 02.30 místního času, kdy střední Evropa měla půlnoc, pak následovaly čtyři další otřesy.

Íránská záchranná služba na místo vyslala své týmy i vrtulníky, personál nemocnic má pohotovost. „Bohužel přišlo o život šest lidí, 345 jich bylo zraněno,“ sdělil státní televizi šéf záchranné služby Pír Hosejn Kolívand.

Zasáhlo až 20 milionů lidí

Otřesy byly patrné v několika městech, podle Evropského středomořského seizmologického centra je pocítilo až 20 milionů lidí.

Zničeno bylo asi 40 domů a poškozeno 400 dalších. Místní televize uvedla, že příčinou většiny zranění byla panika, v níž lidé vybíhali z domů. Pod troskami zbořených stájí zahnulo přes 200 kusů dobytka.

Ráno se podařilo obnovit dodávky plynu a dopoledne záchranáři rozváželi do 78 vesnic balíčky s jídlem a léky, deky a ohřívače. Ve vesnici Varnakeš bylo zřízeno provizorní ubytování.

Írán se nachází na několika liniích seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá. Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 6,3 stupně. V důsledku katastrofy bylo zraněno více než 700 lidí. Předloni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. O život přišlo tehdy více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno.

Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26 tisíc lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme