Íran zřejmě nepřistoupí na dohodu s jadernými mocnostmi

Írán nejspíš nepřijme dohodu, která by uklidnila svět ohledně jeho jaderného programu. Na jednáních ve Vídni bylo za spoluúčasti Francie, Ruska a Spojených států amerických domluveno, že Írán vyveze část svého slabě obohaceného uranu k dalšímu obohacení do Francie a Ruska. To bylo přivítáno jako bezprecedentní gesto dobré vůle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád

Mahmúd Ahmadínežád | Foto: UN Photo, Marco Castro

Ve čtvrtek ovšem přišlo odmítnutí plánu z úst místopředsedy íránského parlamentu Mohammada Rezy Bahonara. Oficiální vyjádření Teheránu se čeká během pátku.

Plán předpokládal, že Írán vyveze 75 procent svých zásob slabě obohaceného uranu postupně do Ruska a Francie, odkud se mu vrátí obohacený na dvacet procent a ve formě palivových tyčí, které by mohl pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii použít pro výzkumný reaktor v Teheránu. Tedy pro mírové účely.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Íránském jaderném programu s Jaroslavem Burešem z Ústavu mezinárodních vztahů.

Jak vyhlásil místopředseda íránského parlamentu, to je pro Teherán nepřijatelné. Podle Jaroslava Bureše z Ústavu mezinárodních vztahů lze chápat postoj Íránu dvojím způsobem.

"Postoj, který Írán zaujal, odráží poměry v současném íránském establishmentu a veřejném mínění, které je ve vztahu k jadernému programy rozdělené," řekl Bureš Rádiu Česko a dodal:

"Část, která podporuje pokračování íránského jaderného programu, zdůvodňuje postoj tím, že Írán podepsal dohodu o nešíření jaderných zbraní a je členem IAEA, které dovolil kontrolu svého programu."

Technické a politické aspekty

Otázkou zůstává, jak zmiňované dohody zapadá zpráva, že v září spolu v Káhiře poprvé po asi třiceti letech mluvili zástupci Íránu a Izraele, respektive ředitelka izraelské komise pro atomovou energii a íránský zástupce při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Tuto informaci Teherán popřel, nicméně Izraelci ji potvrdili.

"Je třeba oddělit technickou část od politické. Řada íránských vyjednavačů zastává - na rozdíl od politiků - poměrně rozumné postoje. Tvrdí například, že Írán obohacuje uran na 6 - 10 procent, kdežto na výrobu jaderných zbraní by musel obohacovat tentýž prvek zhruba na 90 procent," míní Bureš.

Dřívější rezoluce OSN Íránu obohacování uranu zakazovaly, a to pod hrozbou sankcí. Podle některých odborníků může být plán dojednaný ve Vídni - i když zřejmě stejně neprojde - vlastně uznáním, že Írán může pokračovat v obohacování uranu a tedy popřením rezolucí OSN.

"Už samotné uskutečnění této schůzky lze považovat za úspěch. Zmíněná jednání ukázala, že do budoucna je jakási dohoda možná," uzavřel Bureš.

Patricie Polanská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme