Írán zřejmě přistoupí na dohodou o jaderném palivu

Írán je připravený přistoupit na dohodu se světovými mocnostmi, podle které by posílal do zahraničí nízko obohacený uran a zpátky ho dostával přepracovaný na jaderné palivo. Řekl to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: WorldNetDaily

Myšlenka upravovat íránský polotovar v Rusku a ve Francii má dát světu určité záruky, že Teherán nezneužije svůj uran ke zbrojení. Oficiálně má Írán na tento návrh odpovědět během dneška.

Íránci ale naznačovali, že i když na dohodu přistoupí, budou v ní chtít zakotvit některé změny a dodatky. Deník Džaván informuje o dvou zásadních podmínkách: Írán prý bude posílat svůj uran za hranice postupně, což má být pojistka, že mu ho někdo nezabaví. Jednotlivé zásilky prý také budou do ciziny odcházet proti současnému přijetí dodávky palivových prutů z Evropy.

Ahmadínežád prohlásil, že dohoda může prověřit důvěryhodnost OSN a Západu. Zopakoval také, že jeho země neustoupí ani o centimetr v otázce svých jaderných práv. Dokument Teheránu skutečně nezakazuje dál obohacovat uran. Tuto skutečnost kritizuje zejména Izrael, podle kterého budou mít Íránci možnost pod pláštíkem spolupráce vyvíjet jadernou zbraň.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme