Írán: zvěsti o znásilňování zadržených demonstrantů jsou lži

Zvěsti o sexuálním násilí na zatčených íránských demonstrantech jsou "naprosto nepodložené lži". Prohlásil to předseda íránského parlamentu Alí Lárídžání. Podle něj takové incidenty vyloučila zvláštní vyšetřovací komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán

Teherán | Foto: GhostWind

Podnětem k vyšetřování bylo obvinění, které vznesl neúspěšný kandidát z červnových prezidentských voleb Mehdí Karrúbí.

Podle tohoto klerika věznitelé znásilňovali zatčené ženy takovým způsobem, že docházelo k vážným poraněním. Sexuální násilí se prý nevyhnulo ani zatčeným mužům. Duchovní Karrúbí doslova napsal, že taková brutalita v zemi nebyla ani za monarchie, kterou před třiceti lety svrhla islámská revoluce.

Lárídžání ale prohlásil, že ani ve věznici Kahrízak ani v Evínu, kterými prošly čtyři tisíce zatčených demonstrantů, k ničemu takovému nedocházelo. Jak řekl, pokud má Karrúbí o takovém násilí důkazy, měl by je předložit parlamentu.

Lárídžání také uvedl, že podobné zvěsti okamžitě citují zahraniční média, a je prý tedy nutné nejprve je vyšetřovat a až potom zveřejňovat. Státní agentura IRNA v úterý uvedla, že íránské úřady po volbách zatkly čtyři tisíce lidí. Veřejnost nicméně stále přesně nezná ani počet mrtvých. IRNA cituje úřední cifru 26, poslední údaj pocházející od opozice mluví o 69 mrtvých.

Přečtěte si také:
Íránské úřady po volbách zatkly čtyři tisíce lidí
Íránské úřady zatkly šéfa věznice, kde umírali účastníci protivládních nepokojů
Brit prý přiznal, že Londýn podněcoval nepokoje v Íránu
Írán soudí další desítky domnělých strůjců protivládních nepokojů
Íránská justice začala soudit údajné strůjce nedávných protestů
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme