Írán zvýšil bezpečnostní opatření kvůli obavám z dalších nepokojů

Tisíce příslušníků íránských bezpečnostních sil strávily uplynulou noc v ulicích velkých měst. V obavách z dalších protivládních nepokojů měly zabránit veřejným oslavám perského Nového roku, neboli Nourúzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán | Foto: GhostWind

Některé opoziční skupiny totiž vyzývaly, aby odpůrci prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda využili i tuto příležitost k vyjádření protestu proti jeho vedení.

Nový rok bude až v neděli. Na noc před poslední středou starého roku ale připadá takzvaný čaháršambe súrí. Tedy svátek, kdy Íránci podle předislámské tradice přeskakují ohně v ulicích.

Šéf teheránské police prohlásil, že kdo situaci zneužije k politickým akcím, musí počítat s tvrdými důsledky. Podle opozice nakonec došlo jen ke sporadickým střetům a policie hlásí 50 zatčených.

Vedení Islámské republiky se snažilo čaháršambe súrí potlačovat už v posledních třiceti letech. Nejvyšší vůdce země ájatolláh Chámeneí také před pár dny prohlásil, že tento rituál nemá oporu v náboženských zákonech.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme