Íránci při protestu proti Británii napadli velvyslanectví v Teheránu

Desítky Íránců pronikly do objektu britské ambasády v Teheránu. Původně se mělo jednat o demonstraci proti sankcím, které Londýn uvalil na Írán kvůli jeho jadernému programu. Někteří protestující se ale nakonec dostali až do objektu a přicházejí zprávy, že uvnitř zapalují dokumenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desítky Íránců pronikly do objektu britské ambasády v Teheránu | Zdroj: Reuters

Podle íránských agentur na ambasádu pronikli mladí demonstranti, kteří zapalují papíry, které tam našli, rozbíjejí okna, kterými vyhazují vybavení a další dokumenty. Strhli a zničili také britskou vlajku a místo ní vyvěsili vlajku Islámské republiky. Personál ambasády patrně utekl.

Mezi demonstranty byli podle tiskových agentur hlavně radikální studenti. Státní televize IRIB informovala, že do objektu hodili zápalnou bombu a jedna z menších budov začala hořet.

Podle televizních závěrů se demonstrantům podařilo otevřít bránu do areálu. Policie se v tuto chvíli snaží zjednat nápravu, ale zatím není jasné, proč tak neučinila dříve.

Íránská televize natáčí jenom venku na ulici. Vidět jsou stovky lidí různého věku, kteří skandují protibritská hesla. Vše se odehrává den poté, co íránské úřady schválily snížení diplomatických styků s Británií. To bude znamenat nucený odjezd britského velvyslance.

Británie společně se Spojenými státy a Kanadou přijaly minulé pondělí sérii nových hospodářských a finančních sankcí proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

Diplomatické vztahy s Američany neudržuje Írán už přes 30 let a vztahy s Kanadou jsou omezeny na minimum.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme