Íránci volí prezidenta

V Íránu začaly prezidentské volby. Přes 47 milionů oprávněných voličů má možnost volit mezi nejméně třemi kandidáty. Zatím je kandidátů sedm z původních osmi, které z mnoha set přihlášených kandidátů odsouhlasil poradní sbor strážců islámské revoluce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akbar Hášemí Rafsandžání

Akbar Hášemí Rafsandžání | Zdroj: ČTK

Nejvážnějším kandidátem na prezidentský post je exprezident Alí Hášímí Rafsandžání, kterého ve funkci vystřídal před osmi lety Muhammad Chátamí. Rafsandžání je vysoce postavený duchovní, kterého mohou volit Íránci proto, že je zkušeným politikem a stojí mezi konzervativci a reformisty.

Rafsandžání má podporu hlavy státu vůdce islámské revoluce Alího Chameního. Podle posledního průzkumu veřejného mínění má šanci i druhý v pořadí preferencí Muhammad Qalibaf, bývalý šéf policie, který patří do tábora konzervativců. Z reformistů má šanci vysokoškolský profesor Mustafá Moin, který chce zemi otevřít světu nejvíce ze všech kandidátů. Je oblíbený mezi mládeží a studenty a může se stát překvapením voleb.

Od otevření volebních místností přicházejí stovky Íránců a Íránek. Podle záběrů íránské televize je podle oblečení a vzhledu zřejmé, že voliči byli zatím většinou stoupenci konzervativců nebo středního proudu, který představuje Alíí Hášimí Rafsandžání. Konzervativci očekávají účast kolem 55 procent voličů a reformisté o deset procent méně. V íránské islámské republice mohou volit v prezidentských i parlamentích volbách i ženy. Nemohou však kandidovat na post prezidenta . Volit mohou všichni kterým je nejméně patnáct let. Volí i Íránci v zahraničí.

Včera stovky Íránců demonstrovaly před sídlem íránské televize a rozhlasu, které patří pod pravomoc hlavy státu vůdce islámské revoluce ajatolláha Chameneího. Při srážkách s policií byly zraněny desítky lidí.

Demonstranti požadovali změnu volebního systému a někteří z nich také změnu islámského systému v zemi. Záběry z demonstrace a ze zásahu íránské policie přinesla katarská televize Al-Džazíra. Takzvaná rada strážců islámské revoluce vyřadila z boje o prezidentský úřad stovky lidí a v loňských parlamentních volbách většinu předních politiků z řad reformistů i z boje o poslanecké křeslo.

Prezident Íránské islámské republiky je pouze šéfem výkonné moci a mužem číslo dva v zemi. Systém má řadu pojistek mimo jiné radu odborníků a radu pro identifikaci zájmů režimu, ve kterých mají většinu vysocí islámští duchovní.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme