Íránci zaútočili dvakrát na britskou ambasádu

Několik desítek íránských demonstrantů proniklo dnes na britské velvyslanectví v Teheránu, kde strhli a spálili britskou vlajku, rozbíjeli okna a vyházeli dokumenty i různé vybavení. Další dvě stovky íránských studentů vnikly do britského diplomatického komplexu na severu města. Při potlačování nepokojů bylo zraněno několik lidí. Íránské ministerstvo zahraničí nad incidentem vyjádřilo lítost, útoky odsoudila Evropská unie, Spojené státy a další země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský protest proti Velké Británii

Íránský protest proti Velké Británii | Zdroj: ČTK

Úterní povolená demonstrace u britské ambasády v Teheránu měla připomenout rok od vraždy předního íránského jaderného vědce, ze které Írán viní Izrael a také tajné služby Velké Británie, ale zvrtla se v davový útok na britskou ambasádu a obytnou čtvrť, ve které žijí pracovníci ostrovní diplomacie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O iránských útocích na britskou ambasádu jsme ve Stalo se dnes hovořili s blízkovýchodním zpravodajem Břetislavem Turečkem.

Agresivitu davu vystupňovaly také nové sankce, které Londýn uvalil na islámskou republiku kvůli jejímu jadernému programu. A jak ve Stalo se dnes doplnil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, svou roli sehrálo i to, že právě včera íránské úřady schválily omezení diplomatických styků s Británií.

„A roli trochu sehrálo i to, že zrovna teď je desetidenní období v šiítských zemích, takzvaná ašúra, kdy si připomínají mučednickou smrt středověkého vůdce imáma Husajna. A i s touto náboženskou symbolikou řada lidí dnes k britské ambasádě přišla s prapory a podobně,“ přiblížil.

Radikální studenti se dostali přes bránu ambasády během dne hned dvakrát. Poprvé před polednem, podruhé v podvečer. Podle svědků uvnitř budovy spálili britskou vlajku, rozbíjeli okna a do části areálu hodili zápalnou láhev, která způsobila požár jedné z budov.

Policie proti demonstrantům zasáhla s dvouhodinovým odstupem od začátku nepokojů. Nejdříve se jí podařilo odtlačit dav od brány ambasády, asi hodinu poté dostala útočníky také z budovy.

Není zatím jasné, jestli to nebyl záměr bezpečnostních složek. Íránská historie podobné příklady totiž pamatuje a úřady povolovaly akce, při kterých byly podpalovány státní vlajky, nebo naopak nevěděly o útoku na americkou ambasádu před dvaatřiceti lety.

Při druhém útoku vniklo do budovy ambasády v pozdních odpoledních hodinách asi 200 studentů. Odešli odtud až po ultimativní výzvě policie. Podle agentury IRNA výtržníci zabavili důvěrné a špionážní dokumenty a některé z dokumentů spálili.

Útok byl veden také do obytné diplomatické čtvrti

Útoky na britské zástupce v Íránu se přenesly také do diplomatické obytné čtvrti Kolhak na severu Teheránu. Objevily se nepotvrzené informace, že muselo zásahové komando vysvobodit šest diplomatů a zástupců jejich rodin, které Íránci zadrželi jako rukojmí. Britská vláda únos diplomatických pracovníků během nepokojů dementovala. S informací přišla agentura Reuteurs.

Londýn proti násilnostem vydal ostrý protest a povolal k rozhovoru íránského chargé d'affaires. Britové zároveň vyzvali další státy, aby se připojily k protiíránským sankcím, které na stát kvůli jeho jadernému zbrojení Británie uvalila.

Britské ministerstvo zahraničí po začátku nepokojů vyzvalo íránské úřady, aby dostály mezinárodnímu právu, podle kterého má íránská vláda jasnou povinnost chránit diplomaty a velvyslanectví na svém území.

Dnešní incident se podle zpravodaje určitě odrazí na vztazích mezi Teheránem a Londýnem. „Dá se asi i čekat odjezd britského velvyslance z Teheránu, což je vždy spíš příznak zhoršování než zlepšování vztahů,“ dodal.

ČRo, Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme