Íráncům se dostal do rukou supertajný americký letoun, potvrdily USA

Íránci se opravdu dostali ke špičkovému bezpilotnímu letadlu Spojených států zvanému Sentinel. Vůbec poprvé to v televizi Fox News připustily americké vojenské zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon | Foto: U.S. Air Force

Írán oznámil sestřelení špionážního letadla už v neděli. Američané to nejprve zpochybňovali. Později zase odmítali komentovat, zda se jedná o takzvaně neviditelný Sentinel.

Íránci to tvrdí celou dobu a dodávají, že supermoderní letadlo mají prakticky neporušené. Sentinel je přitom tak utajovaný, že nejsou k dispozici ani jeho oficiální fotografie a například rozpětí křídel se jenom odhaduje na 23-27 metrů. Letouny v ceně šesti miliónů dolarů slouží k výzvědné činnosti, nikoli k útokům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpilotním letadlu Sentinel mluvil v poledních Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle západních zdrojů Sentinel přeletěl z Afghánistánu do Íránu neúmyslně, když se kvůli technické závadě ztratil pozemní obsluze. Američané zpochybňují, že ho Íránci sestřelili. Podle zdrojů televize Fox News je letoun pro případ poruchy naprogramovaný k samostatnému přistání.

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák poukázal na nebezpečí, že přísně utajované vybavení letadla teď někdo okopíruje. Připomněl, že za války o Kosovo se v Srbsku zřítil americký ‚neviditelný‘ letoun Stealth. K nové technologii se pak dostali Číňané.

„Ačkoli letoun nebyl vcelku, Číňané obcházeli srbské venkovany a vykupovali od nich jednotlivé díly, a pravděpodobně proto si byli schopni pořídit vlastní neviditelný stroj,“ řekl Slezák. Současně upozornil, že dnes už nezáleží tolik na neviditelném povrchu, ale spíše na mimořádném vnitřním vybavení.

„Letoun je údajně schopen odposlouchávat na velkou dálku hovory z mobilních telefonů a možná umí i detekovat výpary, které mohou pocházet z laboratoří zabývajících se jaderným výzkumem,“ uvedl komentátor Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Milan Slezák, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme