Íránská bezpečnost zadržela tři Američany při ilegálním překročení hranice

Tři americké turisty zadržela íránská pohraniční stráž na západě země. Uvedly to úřední zdroje v iráckém Kurdistánu, odkud se Američané do sousedního Íránu dostali. Podle oficiální verze šlo o turisty, kteří s batohy chodili po horách a omylem přešli do sousední země. Jde o další kauzu, která může zatížit už tak napjaté vztahy mezi Washingtonem a Teheránem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory Kurdistánu (ilustr. foto) | Foto: krg.org

Americký diplomatický zdroj uvedl, že ambasáda v Bagdádu považuje incident za velmi vážný. Prohlásil, že američtí turisté byli do Íránu nejspíše uneseni. Kurdští činitelé v Iráku však zveřejnili jinou verzi. Televize CNN citovala irácké pohraničníky, kteří prý Američany před blízkostí hranice výslovně varovali. Ti prý ale nakonec na íránské území stejně přešli a pak byli zatčeni.

Skupina byla původně čtyřčlenná, jen z Američanů se ale nakonec na túru nevydal kvůli zdravotním potížím. Po zbylých třech pak v horách pátrali vojáci z iráckého Kurdistánu a také americké vrtulníky.

Přečtěte si také:

USA v tichosti chystají nové sankce proti Íránu
Pietní shromáždění v Íránu se pokusila rozehnat policie
Irácká policie zasáhla proti íránské exilové opozici

Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme