Íránská justice začala soudit údajné strůjce nedávných protestů

Asi stovka lidí stanula vůbec poprvé před íránským soudem kvůli své účasti na nedávných protivládních nepokojích. Prokuratura souzené obviňuje, že v součinnosti se zahraničními vládami chtěli na základě dlouho připravovaného plánu svrhnout íránský režim. Justice kauzu považuje za otázku národní bezpečnosti, a proto se jí zabývá teheránský revoluční soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: WorldNetDaily

Záběry ze soudní síně ukazují desítky mužů v šedých vězeňských úborech. Nejvíce fotografy přitahovaly známé tváře z reformátorského tábora, například bývalý viceprezident Mohammad Alí Abtahí. Ten se podle agentury Fárs ve své výpovědi distancoval od tvrzení, že vláda zfalšovala červnové volby ve prospěch dosavadního prezidenta Ahmadínežáda. Řeči o volebních podvodech prý měly dostat lidí do ulic.

Agentura Fárs také přinesla tvrzení prokurátora, že nejméně jeden ze souzených přiznal příslušnost k ozbrojené opoziční organizaci Lidoví modžáhedové. Ta bojuje proti íránskému náboženskému vedení a na seznam teroristických skupin ji neřadí jen Teherán, ale také Spojené státy.

Přečtěte si také: Írán začal soudit účastníky červnových protivládních demonstrací a násilností
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Češi budou protestovat proti násilí v Íránu

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme