Íránská justice začala soudit údajné strůjce nedávných protestů

Asi stovka lidí stanula vůbec poprvé před íránským soudem kvůli své účasti na nedávných protivládních nepokojích. Prokuratura souzené obviňuje, že v součinnosti se zahraničními vládami chtěli na základě dlouho připravovaného plánu svrhnout íránský režim. Justice kauzu považuje za otázku národní bezpečnosti, a proto se jí zabývá teheránský revoluční soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: WorldNetDaily

Záběry ze soudní síně ukazují desítky mužů v šedých vězeňských úborech. Nejvíce fotografy přitahovaly známé tváře z reformátorského tábora, například bývalý viceprezident Mohammad Alí Abtahí. Ten se podle agentury Fárs ve své výpovědi distancoval od tvrzení, že vláda zfalšovala červnové volby ve prospěch dosavadního prezidenta Ahmadínežáda. Řeči o volebních podvodech prý měly dostat lidí do ulic.

Agentura Fárs také přinesla tvrzení prokurátora, že nejméně jeden ze souzených přiznal příslušnost k ozbrojené opoziční organizaci Lidoví modžáhedové. Ta bojuje proti íránskému náboženskému vedení a na seznam teroristických skupin ji neřadí jen Teherán, ale také Spojené státy.

Přečtěte si také: Írán začal soudit účastníky červnových protivládních demonstrací a násilností
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Češi budou protestovat proti násilí v Íránu

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme