Íránská opozice i přes ajatolláhovo varování plánuje další protesty

Íránská opozice naplánovala na dnešní odpoledne další statisícový protest proti výsledkům prezidentských voleb. Jestli se ale demonstranti opravdu sejdou, není jisté - nejvyšší vůdce země ajatolláh Chámeneí totiž včera varoval, že vládní bezpečnostní složky mohou napříště taková shromáždění tvrdě ukončit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Músavího příznivci protestují  v Teheránu

Músavího příznivci protestují v Teheránu | Zdroj: ČTK

Policie se po celý týden nijak nesnažila v protestech bránit a došlo jen k ojedinělým násilnostem a bití demonstrantů. Chámeneí ale v pátek varoval, že demonstrace musejí okamžitě ustat a že za případné násilí prý nesou plnou odpovědnost jejich organizátoři. S volební porážkou se odmítá smířit hlavně Mír-Hosejn Músaví a čeká se tedy, jaký pokyn dnes dá svým stoupencům.

Rada dohlížitelů si mezitím na ráno pozvala Músavího i další dva neúspěšné kandidáty Mohsena Rezáího a Mehdího Karrúbího. Orgán připomínající svými funkcemi ústavní soud měl vyslechnout jejich stížnosti na údajné volební podvody. Podle oficiální verze volby vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Čína protesty v Íránu cenzuruje a vyjadřuje podporu Ahmadínežádovi

Čínská média nesmí informovat o protestech íránské opozice. Záběry z demonstrací v Teheránu byly zablokovány i na internetu. Peking se obává, že by odpor proti autoritativnímu režimu mohl inspirovat i obyvatele nejlidnatější země světa.

O situaci v Íránu smí informovat pouze vládní agentura Sin-chua a deník Komunistické strany Číny People´s Daily. Ostatní média mohou pouze přejímat jejich zprávy. Úřad dohlížející na kontrolu médií také nařídil všem novinám, aby přestaly publikovat komentáře k dění v Íránu.

Cenzura se týká i internetu, kde byly dosavadní záběry ze střetů íránské opozice s vládními jednotkami vymazány a nahrazeny prohlášením agentury Sin-chua. Na obrázky z Teheránu už totiž reagovala řada Číňanů, kteří ozbrojený zásah proti demonstrantům srovnávali s masakrem armády na pekingském náměstí Ťien-an-men před 20 lety.

O situaci v Íránu si můžete také přečíst:
Nejvyšší íránský vůdce se postavil za oficiální výsledek voleb
Íránští demonstranti si připomněli památku obětí povolebních nepokojů
Írán: Pokračují demonstrace, Músáví vyhlásil den smutku za oběti protestů
Izraelská špionáž očekává brzký konec nepokojů v Íránu
Íránská vláda si předvolala k protestu vedoucího české ambasády
Íránská rada dohlížitelů zřejmě nechá přepočítat výsledky prezidentských voleb
Íránské protesty proti vítězství Ahmadínežáda se neobešly bez násilí
Situace po íránských volbách zůstává napjatá, poražený kandidát se odvolal
Írán: Prezidentské volby vyhrál Ahmadínežád, v zemi stouplo napětí
Íránci masově volí prezidenta, oba hlavní kandidáti předem hlásí vítězství

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme