Íránská opozice požaduje podporu od nejvyšších náboženských autorit

Nejvyšší náboženské autority v Íránu by měly podpořit opozici, která zpochybňuje červnové volby a protestuje proti brutalitě státního aparátu. S takovou výzvou se opoziční vůdci obrátili na duchovní ve městě Komm, kteří se často názorově rozcházejí s nejvyšším vůdcem země Ájatolláhem Chámeneím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránské ženy

Íránské ženy | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Předpokládá se, že tajná policie od povolebních nepokojů vězní stovky lidí a desítky dalších zabila. Proto se také jeden ze tří neúspěšných kandidátů prezidentských voleb Mehdí Karrúbí obrátil na ministra tajných služeb. Napsal mu, že íránská bezpečnost se k demonstrantům chová hůře než Izraelci k Palestincům na okupovaných územích.

Také výzva k duchovním se týká brutálního postupu vůči stovkám lidí, kteří byli v Íránu zatčeni, když protestovali proti výsledku voleb. Oficiálně je vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Většina náboženských autorit mu ale ani nepopřála, což je vnímáno jako jasná distance.

V Kommu sídlí ajatoláhové jejichž názory se řídí miliony Šíitů v celém světě. Někteří z těchto kleriků dlouhodobě kritizují dnešní íránský režim jako zneužití islámu.

Přečtěte si také:
Lidé v Praze a ve světě protestovali proti věznění íránských demonstrantů
Ahmadínežád musel pod tlakem duchovního vůdce země odvolat svého zástupce
Teherán obvinil Izraelce z úmyslu zavraždit íránského prezidenta Ahmadínežáda
Íránský politik Rafsandžání zpochybnil volby a vyzval k propuštění zatčených
Stovky Íránců ani po měsíci nemají stopy po svých pohřešovaných

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme