Íránská policie rozehnala stovky protivládních demonstrantů

Íránská policie a provládní milice opět v centru Teheránu rozháněly protesty namířené proti vedení náboženského režimu. Írán si v oficiální rovině připomíná 30. výročí obsazení americké ambasády radikálními revolučními studenty. Opozice ale využila těchto shromáždění a vyzvala své stoupence, aby do ulic vyšli také.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Íránu | Foto: Iranian Research Organization for Sci and Technology

Zastánci režimu se tradičně sešli u bývalé ambasády Spojených států a skandovali "Smrt Americe". Nedaleko nich ale pořádkové síly rozháněly demonstranty, kteří provolávali " Smrt diktátorům" a další hesla namířená proti íránskému vedení.

Podle očitých svědků policie nasadila proti stovkám lidí obušky, vodní děla a slzný plyn. Tvrzení některých opozičních zdrojů o střelbě do davu se zatím nepotvrdila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček hovořil o situaci v Íránu

K účasti na protestech vyzval Mír Hosejn Músaví, který neuspěl v červnových volbách a odmítá vítězství staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Policie dnes posílila ochranu ruské ambasády, protože se spekulovalo, že by demonstranti mohli přijít i tam. Moskva totiž jako jedna z prvních metropolí uznala vítězství Ahmadínežáda.

Marika Táborská, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme