Íránská policie rozháněla v Teheránu protivládní demonstraci

Statisíce Íránců dnes v Teheránu slavily 31. výročí islámské revoluce. Promluvil k nim i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Zároveň ale vyšli do ulic odpůrci jeho vlády. Opozice hlásí, že policie demonstranty rozháněla slzným plynem a výstražnou střelbou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Bezpečnost prý také zatkla několik opozičních vůdců a někteří se stali terčem útoků vládních jednotek. Paradoxně jde o politiky, kteří byli před třemi dekádami v čele revolučního hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protivládních protestech v Íránu mluvila v poledních Ozvěnách dne analytička Asociace pro mezinárodní otázky Irena Kalhousová

Vnučka revolučního vůdce Chomejního, bratr bývalého prezidenta Chátamího a syn loňského prezidentského kandidáta Karrúbího prý skončili za mřížemi. Samotný klerik Mehdí Karrúbí byl prý napaden provládním davem a podobně dopadl i exprezident Mohammad Chátamí.

Tyto informace přinesl opoziční server Ráhe sabz, aby později zveřejnil, že všichni zatčení již byli propuštěni. Jak ale zdůrazňují západní agentury, zprávy není možné ověřit z jiných zdrojů. Zahraniční novináři totiž na protivládní demonstrace nesmí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Íránu mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Opozice se netajila úmyslem využít i dnešní prorežimní akce k protestům proti loňskému znovuzvolení Ahmadínežáda prezidentem. Policie také předem zatkla několik opozičních organizátorů.

Prorežimní manifestace byla větší

Protirežimní demonstrace jsou ale opravdu malé proti těm demonstracím, kde lidé oslavují výročí revoluce. Státní televize vysílá jenom záběry z oficiální akce a hovoří o milionech přítomných.

Na oficiálních oslavách vystoupil i prezident Ahmadínežád, který lidmi prohlásil, že se Írán stal jaderným státem, protože se mu podařilo vyrobit jaderné palivo. Zdůraznil ale, že Írán nechce jaderné zbraně. Kdyby je chtěl, hrdě by se k tomu přiznal.

Demonstrace režim oslabí

Zpravodaj BBC, který je přímo v Teheránu, předpokládá, že by dnes mohlo dojít k největším střetům opozice s provládními bezpečnostními silami od loňského června, kdy vypukly nepokoje kvůli údajně zmanipulovaným prezidentským volbám, které podle volební komise znovu vyhrál Mahmúd Ahmedínežád.

Podobně vidí situaci i analytička Asociace pro mezinárodní otázky Irena Kalhousová. "Přestože represivní složky proti demonstrantům brutálně zasahují, odsuzují je k mnohaletému vězení a dva byli odsouzeni k smrti, demonstrace se při nejrůznějších příležitostech stále opakují. A ten dnešní den je mimořádně významný," řekla Kalhousová.

Nedá se podle ní ale očekávat, že by kvůli protestům vláda padla. "Režim je ale postupně oslabován. Mnozí liberálnější klerikové slyší, že jsou ulice plné lidí a i tento režim potřebuje určitou legitimitu," uvedla analytička.

Igor Maňour, Martina Mašková, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme